VIDEO: Českí meteorológovia riešia záhadu. Čo sa to sformovalo nad oblohou?

08.10.2021 o 18:01 - Dominik Cenkner

Keď na oblohe niečo spozorujeme a nevieme o čo ide, zväčša máme istotu v tom, že meteorológovia nám jav objasnia. Stane sa však, že ani tí celkom presne nevedia, čo sa na oblohe deje. A to je prípad aj „záhady“, ktorú riešia v susednej Českej republike.

VIDEO: Českí meteorológovia riešia záhadu. Čo sa to sformovalo nad oblohou?
Čo sa to objavilo na oblohe v Česku, zdroj: twitter.com/@CHMUCHMI

Českí meteorológovia v posledných dňoch riešia, čo sa sformovalo nad oblohou ešte 21. septembra tohto roku juhovýchodne od hlavného mesta Prahy.

Kamery Českého hydrometeorologického ústavu zachytili zrejme mimoriadny meteorologický jav v podobe oblačného víru. Vzniknúť mal v skorých ranných hodinách juhovýchodne od Prahy.

Následne mal postupovať pozdĺž rieky Sázava, a to konkrétne smerom na Zruč nad Sázavou až Ledeč nad Sázavou. Tam niekde približne po 14. hodine SELČ aj zanikol.

Čo sa to teda nad Českom vyskytlo? Práve nad tým si lámu hlavu odborníci.

Pomôcť môžete aj vy

Je jasné a zrejmé, že jav nebol tornádom a nešlo ani o supercelu. Aj keď to tak zo zeme na prvý pohľad vyzeralo.

Ako informujú meteorológovia v príspevku na sociálnej sieti, jav bol obmedzený len na najnižšie hladiny atmosféry. Teda do približne 2,5 km nad zemským povrchom.

Jav nezaznamenali ani radary. Kto ho však mohol zaznamenať, sú obyvatelia, ktorí v danej oblasti žijú.

Aj preto sa meteorológovia obrátili práve na nich, pričom v Česku žije aj množstvo Slovákov, takže pomôcť môžete aj vy. Ak ste jav zachytili na video či fotografiu, môžete ju zaslať na adresu [email protected]

Ak sa nazbiera dostatok materiálu, bude sa môcť presnejšie určiť, čo sa v ten septembrový deň na oblohe objavilo.