VIDEO: Hurikán Dorian napáchal na Bahamách obrovské škody

04.09.2019 o 08:20 - Ľubomír Franko
  • Článok

Hurikán Dorian sa stal jedným z najsilnejších hurikánov, ktoré kedy vstúpili na pevninu. Vyžiadal si niekoľko obetí, stovky zranených a zanechal za sebou totálne zničené ostrovy. 

VIDEO: Hurikán Dorian napáchal na Bahamách obrovské škody

Hurikán Dorian zasiahol Bahamy ako hurikán najvyššej, 5. kategórie na Saffirovej-Simpsonovej stupnici. Vietor, ktorého priemerná rýchlosť dosahovala takmer 300 km/h, si vyžiadal niekoľko životov a spôsobil rozsiahle škody. 

Dorian si na Bahamách podľa premiéra Huberta Minnisa vyžiadal najmenej 5 obetí. Ich počet by ale podľa neho mal ešte narásť. Silný vietor, lietajúce trosky a prívalové povodne si vyžiadali aj stovky zranených.

Intenzívny hurikán svojou ničivou silou spôsobil obrovské škody na budovách, infraštruktúre či v energetike. Dokazujú to prvé videá a fotografie z oblasti. 

Extrémne prívalové zrážky v kombinácii so silným vetrom vyvolali mohutný príliv, ktorý zaplavil aj väčšinu hlavného bahamského ostrovu - Grand Bahama. Zaplavený ostrov môžeme pozorovať aj na satelitných snímkach z pohľadu družice ICEYE.

Dorian včera večer opustil pod dlhých hodinách Bahamy a postupne sa presunul ďalej na sever, zároveň degradoval na hurikán 2 kategórie. Navždy sa ale zapíše do histórie tým, že bol najpomalšie sa pohybujúcim hurikánom v histórií meraní. Jeho najnižšia rýchlosť pohybu bola totiž len 1,3 míle za hodinu. 

Najnovšie správy