VIDEO: Katastrofa v Grécku. Už 78 obetí. Ľudia utekajú do mora

24.07.2018 o 21:48 - Atény - Peter Minárik
  • Článok

Na 78 sa zvýšil v utorok počet obetí mohutných lesných požiarov v okolí gréckej metropoly Atény. S odvolaním sa na miestnych hasičov o tom informovala agentúra AP. Medzi desiatkami obetí požiarov v Grécku sú aj matka so synom z Poľska.

VIDEO: Katastrofa v Grécku. Už 78 obetí. Ľudia utekajú do mora
zdroj: TASR

Zranených je 164 dospelých a 23 detí, doplnila hovorkyňa hasičov, podľa ktorej nie je žiadne z detí v ohrození života. Počet nezvestných úrady doposiaľ nestanovili.

Žena so synom zomreli po tom, ako sa prevrátila loď, v ktorej ich evakuovali pred požiarom, povedal šéf poľskej cestovnej kancelárie Grecos so sídlom v Poznani. Dvojica bola na dovolenke v rezorte Mati východne od Atén.

Grécka námorná polícia a ďalšie zložky evakuovali 45 osôb z hotela Mati v lodiach. Jedna z nich sa prevrátia a zomreli všetci cestujúci. Táto tragédia si vyžiadala celkovo desať mŕtvych.Totožnosť ostatných obetí nie je bezprostredne známa.

Ďalších celkovo 435 klientov tejto cestovnej kancelárie nachádzajúcich sa v regióne Atén evakuovali do hotelov v bezpečných oblastiach.

Poľské ministerstvo zahraničných vecí vyzvalo Poliakov v Grécku, aby boli mimoriadne opatrní.

Pomoc Grécku pri hasení mohutných lesných požiarov s tragickými následkami poskytli Poľsko, Chorvátsko, Nemecko, Turecko, Španielsko, Cyprus, Bulharsko či Taliansko. Vlády vyslali hasičov, záchranárov a hasiacu techniku.

Lesné požiare vypukli v okolí gréckych Atén v pondelok večer. Grécky premiér Alexis Tsipras vyhlásil v utorok v krajine trojdňový štátny smútok.

Mohutný požiar sa prehnal pobrežnou dedinou Mati, ktorá sa nachádza 40 kilometrov severovýchodne od Atén, a plamene v utorok ráno stále vyčíňali v niektorých oblastiach. Dedinu oheň takmer úplne zničil.

Mohutný požiar sa prehnal pobrežnou dedinou Mati, ktorá sa nachádza 40 kilometrov severovýchodne od Atén, a plamene v utorok ráno stále vyčíňali v niektorých oblastiach. Dedinu oheň takmer úplne zničil.

Zúfalé rodiny sa snažili dostať do bezpečia mora, ale zastavil ich dym a oheň. Iní prišli o život v budovách a autách.

Najmenej 26 tiel dospelých a detí našli na otvorenom priestranstve len niekoľko metrov od mora. "Chceli nájsť únikovú cestu, ale nanešťastie to títo ľudia a ich deti nestihli včas. Keď videli, že sa blíži koniec, tak sa inštinktívne objímali," uviedol šéf gréckeho Červeného kríža Nikos Ekonomopulos.

Lode pobrežnej hliadky a súkromné plavidlá zachránili stovky osôb, ktorým sa podarilo dostať do prístavov a na pláže. "Našťastie tam bolo more a vošli sme doň, pretože plamene nás prenasledovali až do vody," povedal Kostas Laganos - jeden z tých, čo inferno prežili. Podľa jeho slov im oheň popálil chrbty, kým sa ponorili do vody.Dedina Mati leží v oblasti mesta Rafina, ktorá je obľúbená miestnymi turistami, najmä dôchodcami a deťmi navštevujúcimi prázdninové tábory. V oblasti utrpelo zranenia najmenej 150 ľudí, uvádza spravodajský server BBC. 

Veľké požiare zasiahli západnú aj východnú časť aténskej aglomerácie, kde úrady vyhlásili stav ohrozenia. Situácia si vyžiadala masové evakuácie a uzavretie diaľnic spájajúcich Peloponézsky polostrov so strednou časťou Grécka.

Najnovšie správy