VIDEO: Krúpy v Taliansku rozbíjali autá a zabíjali vtáky. Tie padali k zemi

28.07.2021 o 18:43 - Peter Minárik

Talianskom sa prehnali veľmi silné supercelárne búrky, ktoré prinášali krúpy s priemerom až niekoľkých centimetrov. Obrovské krúpy ničili autá a zabíjali vtáky, ktoré padali k zemi.

VIDEO: Krúpy v Taliansku rozbíjali autá a zabíjali vtáky. Tie padali k zemi
foto: Jacopo Marani

Na severe Talianska opäť úradovali mimoriadne silné búrky, ktoré sa sformovali až do supercelárnej štruktúry. Práve supercely patria k tým najnebezpečnejším typom búrok, ktoré dokážu produkovať tornáda a veľké krúpy a práve tie narobili veľké problémy.

Krúpy, ktoré sa vyskytovali na severe Talianska dosahovali priemer až niekoľkých centimetrov a okrem materiálnych škôd zabíjali aj živočíchy.

Supercelám sa v Taliansku darí

Počasie v Taliansku je pod vplyvom vlniaceho sa studeného frontu na ktorom sa jednotlivé búrkové bunky tvoria. Súčasne pred týmto studeným frontom prúdi nad Taliansko veľmi teplý a vlhký vzduch, ktorý sa počas dňa výrazne labilizuje.

Vo vlhkom vzduchu a v silnom výškovom prídení sa vytvorila počas včerajšieho dňa veľmi silná supercela, ktorá bola schopná páchať veľké škody.

Najväčšie krúpy, ktoré počas včerajšieho dňa zaznamenali na severe Talianska mali priemer 7-8 cm. K najväčším škodám došlo v regióne Emilia-Romagna a v okolí mesta Parma.

Krúpy zabíjali a ničili

Silná supercelárna búrka mala trvácnosť niekoľkých desiatok minút a počas svojho postupu produkovala veľmi veľké krúpy, ktoré zasiahli mnohé oblasti.

Krúpy padali priamo na frekventovanej diaľnici A1, kde autá zastavovali, no ani to im nebolo platné. Krúpy poškodili niekoľko áut, ktoré na dlhé hodiny zostali stáť v kolónach. O nebezpečnosti búrok svedčí aj nasledujúce video, ktoré mapuje prejavy supercelárnej búrky.

Krúpy, ktoré padali v Taliansku ničili majetok hneď na niekoľkých miestach. Okrem stoviek poškodených áut si však krúpy vyžiadali aj obete.

Veľké krúpy zabili mnoho živočíchov. K zemi tak padali vtáky, husy, ale aj dokonca bociany. Následky búrok nájdete v galérii.