VIDEO: Mpembov efekt sa rozhodli spraviť netradične - s kávou

19.01.2021 o 17:06 - Dominik Cenkner
  • Článok

V uplynulých dňoch teploty na Slovensku klesli hlboko pod bod mrazu, a to najmä počas nočných hodín. Mrazivo však bolo aj počas dňa. Vďaka tomu sme si mohli overiť niekoľko fyzikálnych zákonov v praxi - napr. že teplá voda zamrzne rýchlejšie ako studená.

VIDEO: Mpembov efekt sa rozhodli spraviť netradične - s kávou
Mpembov efekt s horúcou kávou, Foto: blogokave.sk

Ak ste o tom doteraz nevedeli, zvykne sa tomu hovoriť aj Mpembov jav či Mpembov efekt. O čo vlastne ide?

Tento termín označuje na prvý pohľad nezmyselnú a paradoxnú skutočnosť, že teplá voda môže zmrznúť rýchlejšie než studená. K tomuto javu však nemusí dôjsť vždy. Ako príklad môžeme uviesť to, keď dáme horúcu vodu do menšieho priestoru, napr. do mrazničky. Vtedy totiž teplota vody môže ovplyvniť teplotu celého prostredia.

Zaujímavé však je, že tento jav nebol nikdy uspokojivo vysvetlený. Doterajšie poznatky hovoria o tom, že horúca voda má vyššiu kinetickú energiu, ciže molekuly vody sa rýchlejšie pohybujú. Kvôli tomuto sa pri kontakte s extrémne chladným vzduchom jednoduchšie usporiadajú do kryštalickej štruktúry, čím sformujú ľadové kryštáliky.

Počas mrazivých dní môžeme najmä na sociálnych sieťach vidieť množstvo videí, kde sa tento Mpembov efekt skúša. Stačí k tomu horúca voda, ktorú vylejete nad seba. Presne to spravil aj portál blogokave.sk, ktorý to však vyskúšal pri teplote -8 °C, ako inak, s kávou.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ★ BLOGOKÁVE ★ (@blogokave)

Zaujímavé na tom je, že aj keď tento jav si všimli už dávno - hovorili o ňom napr. Aristoteles, Francis Bacon a iní, dostal názov po tanzánskom študentovi, ktorý sa volal Erasto B. Mpemba. Aj on si túto skutočnosť všimol v roku 1963.

Keď sa však pýtal svojho učiteľa fyziky, prečo je to tak, dostal sarkastickú odpoveď. Zrejme nejde o bežnú fyziku, ale o „Mpembovu fyziku“. Následne sa po škole toto označenie roznieslo a používalo na všetko nezmyselné.

Za pravdu mu dal až iný fyzik, Denis G. Osborn, ktorý svoje zistenia, spolu s tým Mpembovými, publikoval v roku 1969. Odvtedy nesie tento jav meno po študentovi, ktorý v školskej jedálni naberal zmrzlinu.

Najnovšie správy