VIDEO: Mrznúci dážď je tu. Prvé problémy sú na východe. Bude ešte horšie

07.02.2021 o 13:15 - Peter Minárik
  • Článok

Nebezpečný mrznúci dážď je tu a začína spôsobovať prvé vážnejšie problémy. Komplikácie hlási východ, zatiaľ čo na Morave situácia začína byť vážna. V nasledujúcich hodinách sa však situácia dramaticky zhorší.

VIDEO: Mrznúci dážď je tu. Prvé problémy sú na východe. Bude ešte horšie

Dnešný deň a nasledujúca noc prinesú do našej oblasti rozsiahle problémy. Postará sa o to predovšetkým intenzívny mrznúci dážď, ktorý už teraz začína ovplyvňovať počasie na našom území.

To, čo však zažívame teraz je však v porovnaní s tým, čo sa čaká pomerne zanedbateľné. Frontálne rozhranie, ktoré postupuje našim územím prinesie zrážky a súčasne sa mieša studený vzduch z Arktídy spolu s teplým z Afriky.

Studený vzduch podtečie do spodných vrstiev, zatiaľ čo vo výškach sa bude nachádzať teplý vzduch a ten spôsobí to, že zrážky, ktoré budú vypadávať síce budú kvapalné, no keďže v spodných vrstvách bude mrznúť, tak sa bude vytvárať nebezpečný mrznúci dážď.

Prvé problémy sú na východe a na Morave

Spomedzi našej oblasti sú prvé problémy v oblasti východného Slovenska. Cestári hlásia poľadovicu predovšetkým v oblasti Michaloviec, na Gemeri a v oblasti Giraltoviec, či Prešova.

V Prešove mrznúci dážď vytvára na cestách ľadovú škrupinu a autá tak majú v kopcovitých terénoch veľké problémy o čom svedčí aj video zo sídliska na ulici Sibírska/Hapáková.

Treba však zdôrazniť, že nasledujúce hodiny nemôžete mať ťažké srdce na cestárov. Posypový materiál totiž bude absolútne neúčinný. Mrznúci dážď bude natoľko intenzívny, že aj upravené cesty okamžite pokryje ďalšia vrstva ľadovej škrupiny.

Veľké problémy sú hlásené aj na Morave, kde je už niekoľko ciest neprejazdných, prípadne ťažko prejazdných a problémy hlási aj Brno. V nasledujúcich hodinách sa však všetko výraznejšie zhorší.

Situácia sa zhorší popoludní a večer

Intenzívny mrznúci dážď už o pár minút príde do oblasti Banskobystrického kraja a následne sa rozšíri nad východné Slovensko, kde príde po 14:00 a zhruba do polnoci bude mimoriadne intenzívny.

Vytvoriť môže až niekoľko centimetrovú škrupinu, ktorá pokryje cesty a obalí stromy, či elektrické vedenia, ktoré pod ťarchou ľadu budú padať k zemi. Ľad môže spôsobiť doslova kalamitu a paralyzovanie života. Najintenzívnejší mrznúci dážď ako vidieť aj na animácii očakávaného počasia bude na východe, na severe a v oblasti Moravy, či južného Poľska.

Zatiaľ čo na severe a východe sa v noci bude vyskytovať mrznúci dážď, tak na zvyšku územia bude v noci výdatne pršať, pričom môže spadnúť 20 až 40 mm zrážok.

Nasledujúce hodiny teda predovšetkým na východe Slovenska, v oblasti Spiša, Gemera, Oravy, Kysúc a krajných severozápadných okresov počítajte s mrznúcim dažďom, ktorý môže spôsobiť rozsiahle problémy. Viac o situácii vo vašom okrese a stupeň nebezpečia si pozrite TU.

Najnovšie správy