VIDEO: Na Korzike sa vytvorilo tzv. meteocunami. Zalialo prístav

25.05.2021 o 11:00 - Veronika Salayová
  • Článok

Z ničoho nič sa včera na Korzike začala dvíhať hladina mora, ktorá v priebehu pár sekúnd zaliala ulice prístavu Bonifacio. Išlo o tzv. meteocunami. 

VIDEO: Na Korzike sa vytvorilo tzv. meteocunami. Zalialo prístav
Foto: Storm and Natural Phenomena

Jedenapolmetrová vlna v priebehu pár sekúnd počas včerajšieho dňa zaliala prístavné mestečko Bonifacio na juhu Korziky. Spôsobilo to tzv. meteocunami.

O cunami už počul snáď každý, ale čo sú meteocunami? Meteocunami sú, zjednodušené povedané, veľké vlny spôsobené búrkami. 

Na rozdiel od cunami, ktoré sú vyvolané seizmickou aktivitou, sú meteocunami poháňané poruchami tlaku vzduchu, ktoré sú často spojené s rýchlymi poveternostnými javmi, ako sú silné búrky, búrky a iné búrkové fronty.

Ako vzniká meteocunami?

Búrka generuje vlnu, ktorá sa pohybuje smerom k pobrežiu a je zosilnená plytkým kontinentálnym šelfom, zálivom alebo inými pobrežnými útvarmi.

Takéto vlny, ktoré sa dostanú do plytkých zátok alebo prístavov, sa zosilnia rovnako ako v prípade seizmicky spustenej cunami a môžu nadobudnúť deštruktívne rozmery.

Meteocunami môžu za nepriaznivých podmienok dosiahnuť výšku aj niekoľkých metrov. Našťastie, meteocunami na Korzike nebolo také vysoké a nespôsobilo žiadne zranenia.

Nedá sa (zatiaľ) predpovedať

Identifikácia meteotsunami je pre meteorológov výzvou, pretože jej vlastnosti sú takmer na nerozoznanie od seizmickej vlny cunami. Často sa aj zamieňajú s nárazom vetra alebo búrkovou činnosťou.

Ich presné predpovedanie je zatiaľ neisté, ale vedci z NOAA už identifikovali atmosférické podmienky, ktoré pravdepodobne stoja za ich vznikom, takže sú o krok bližšie k presným predpovedania ohľadom varovania pred týmto javom, ktoré môže byť aj veľmi nebezpečný. 

Pozrite si video, ako meteocunami zalialo korzický prístav. 

Najnovšie správy