VIDEO: Na severe sa vyskytujú silné búrky s krúpami

16.06.2019 o 17:38 - Peter Minárik
  • Článok

Búrky už naplno na našom území prepukli. Intenzívne sa vyskytujú predovšetkým na severe Slovenska, kde búrky prinášajú aj krupobitie a prívalové zrážky.

VIDEO: Na severe sa vyskytujú silné búrky s krúpami

Na severe sa vyskytuje intenzívna búrková činnosť. V jednotlivých jadrách búrok padajú aj krúpy. Zatiaľ najväčšie padali pod Tatrami v oblasti Štrby, kde dosahovali priemer až 3 cm.

Búrky na našom území sa tvoria na studenom fronte, ktorý ovplyvňuje počasie na našom území. Búrky sa vytvárajú najmä v Žilinskom a v Prešovskom kraji, no aktuálne sa začali vytvárať aj v Košickom kraji.

Video nájdete aj na našom Youtube kanály. Odoberajte nás a nič Vám neujde

Ojedinele sa vyskytujú aj intenzívne sprievodné javy. V mnohých oblastiach sa vyskytuje krupobitie, pričom to je lokálne intenzívne, čo vedie k vytvoreniu vrstvy krúp.

Šarišské Jastrabie, Radko Petrík
Šarišské Jastrabie, Radko Petrík

Krupobitie priniesli búrky najmä do oblasti Trstenej, Ružomberka, či Svitu. V týchto oblastiach sa aj naďalej vyskytujú búrky.

Okrem krúp však komplikácie spôsobujú aj prívalové zrážky. Prívalové zrážky v oblasti Ľubotína, v okrese Stará Ľubovňa spôsobili aj lokálne zatopenia. V danej oblasti počas búrky spadlo až okolo 50 mm zrážok.

Ľubotín, foto: Monika Žihalová
Ľubotín, foto: Monika Žihalová

S búrkami treba nasledujúce hodiny počítať predovšetkým na východe Slovenska. Od západu postupne budú ustávať. Podľa aktuálnych výstupov numerických modelov však bez búrok nemusí zostať ani západ. Búrky by sa tu neskoršie večer a v noci mohli vytvárať najmä v oblasti Podunajskej nížiny.

Všetky fotky aj v tomto článku ste nám poslali do našej skupiny na Facebooku. pridajte sa aj vy a informujte o počasí u Vás TU.

Najnovšie správy