VIDEO: Na severe Slovenska padajú obrovské vločky. Napadli už centimetre snehu

17.03.2021 o 11:40 - Ľubomír Franko
  • Článok

Na Slovensku pozorujeme v severnom a vlhkom prúdení početné snehové prehánky. Tie sú na viacerých miestach aj intenzívne a padajú pri nich veľmi veľké vločky.

VIDEO: Na severe Slovenska padajú obrovské vločky. Napadli už centimetre snehu

V stredu ovplyvňuje počasie na Slovensku tlaková výš nad Britskými ostrovmi a tlaková níž nad čiernomorskou oblasťou. Medzi týmito tlakovými útvarmi k nám prúdi vlhký, no chladný vzduch z oblasti Baltského mora.

Počas dňa tak najmä na severe Slovenska pozorujeme veľkú oblačnosť s početnými prehánkami. Tie sú prevažne v snehovej forme, pričom miestami sú aj intenzívne.

Husté sneženie zaznamenali naši čitatelia najmä v Žilinskom kraji, predovšetkým na Kysuciach, Orave a Liptove. Husté sneženie je ale hlásené aj z pod Tatier, na Spiši ale aj na krajnom severe východného Slovenska.

Pozor si treba dávať najmä na cestách, kedy môže husté sneženie dočasne výrazne znížiť viditeľnosť. Za krátku dobu môže naviac napadnúť aj vrstva kašovitého snehu.

Napadli už centimetre snehu

Na viacerých miestach vytvorili snehové prehánky súvislú snehovú vrstvu. Liesek hlásil ráno 4 centimetre nového snehu, od vtedy tam však ešte niekoľko centimetrov pripadlo. Na oficiálny údaj si ale budeme musieť ešte chvíľu počkať.

Z videí a fotografií, ktoré nám zaslali čitatelia, môžeme pozorovať že miestami napadlo už aj viac ako 5 cm nového snehu.

Do večera sa budú prehánky vyskytovať aj naďalej a miestami preto môžu pripadnúť ďalšie centimetre. Najmä na náveterných stranách hôr môže preto pripadnúť aj desiatka či dve desiatky centimetrov čerstvého snehu.

Na nový sneh zareaguje aj lavínové nebezpečenstvo, ktorého stupeň by sa mal počas najbližších dní zvyšovať.

Najnovšie správy