VIDEO: Nemecko zasiahlo tornádo. Pred búrkou Emmelinde vydali výstrahu 4. stupňa

20.05.2022 o 17:49 - Paderborn, Nemecko - Peter Minárik

Intenzívne búrky už naplno zúria v Európe. Veľké škody hlásia hneď z niekoľkých oblastí Holandska. Búrkový systém sa začína pomaly formovať, ale najväčšie škody môžu spôsobiť supercely v Nemecku, pred ktorými vydali výstrahu až 4. stupňa.

Nad strednou Európou sa aj naďalej vlní studený front, ktorý prináša mimoriadne silné búrky. Tie zasiahli počas prvej polovice dnešného dňa Holandsko a Belgicko. Práve v týchto chvíľach sa tie najsilnejšie búrky ženú Nemeckom, kde vydali meteorológovia už výstrahu 4. stupňa.

Búrka spôsobila škody v oblasti Beneluxu

Prvé mimoriadne silné búrky zasiahli počas dnešného dňa oblasť Beneluxu. V oblasti mesta Beek v Holandsku dosahoval počas búrky vietor nárazy až cez 100 km/h.

Vietor v tomto mestečku strhol strechu asi piatich domov. Jeden dom má poškodenú aj statiku. Z oblasti našťastie nehlásia žiadnych zranených.

Problémy sú aj na hlavnej diaľnici A2. Polícia upozorňuje, že predovšetkým mimoúrovňové križovatky sú čiastočne zaplavené. Voda narobila problémy aj na ďalších miestach v Holandsku.

Problémy hlási aj Belgicko. Na bruselskom letisku museli zrušiť 5 letov a aktuálne majú odlety zhruba hodinové meškanie. Aj tu pustošil predovšetkým silný vietor. V meste Tervant spadol strom na kostol.

foto: Zahra Boufker
foto: Zahra Boufker

Nemecko hlási tornádo

Aktuálne sa veľmi silné búrky ženú Nemeckom. Vyskytuje sa tu niekoľko supercelárnych búrok, ktoré prinášajú veľmi nebezpečné sprievodné javy. Nemeckí meteorológovia vydali pred búrkami výstrahu 4. stupňa čo sa nestáva tak často a predstavuje to priame ohrozenie života.

Nad Nemeckom sa aktuálne nachádza niekoľko supercelárnych búrok, ktoré sú schopné produkovať až 4 cm krúpy. Z viacerých oblastí hlásia silný nárazový vietor s rýchlosťou až cez 100 km/h a prívalové zrážky, ktoré zaplavujú ulice a cesty.

Zatiaľ k najextrémnejšiemu javu došlo v oblasti mesta Paderbord a Lippstadt. Z oblasti hlásia výskyt tornáda, ktoré poškodilo niekoľko domov. Predbežne nie sú hlásené obete na životoch.

Búrky postúpia ďalej

Vo večerných hodinách sa búrky presunú z Nemecka do Poľska a Česka, kde budú taktiež veľmi silné. Meteorológovia pred búrkami varujú výstrahou 2. stupňa.

V nočných a v skorých ranných hodinách by búrkový systém mal doraziť na Slovensko a prejde predovšetkým severnou a východnou polovicou Slovenska. Búrky však budú slabšie a rozhodne sa neočakávajú extrémne javy ako tornáda. Následky tornáda v Nemecku si pozrite v galérii pod článkom.