VIDEO: Ničivé povodne v Číne si vyžiadali najmenej 33 obetí

22.07.2021 o 08:49 - Dominik Cenkner

Príroda opäť raz ukázala svoju moc. Po povodniach v strednej Číne hlásia desiatky obetí. Číslo s najväčšou pravdepodobnosťou nie je konečné.

VIDEO: Ničivé povodne v Číne si vyžiadali najmenej 33 obetí
Povodne v čínskom Čeng-čou, zdroj: Reuters

Ešte včera sme vás informovali o tom, že prívalové dažde v strednej Číne spôsobili rozsiahle povodne. Meteorológovia hovoria o najsilnejších zrážkach za tisíc rokov.

V priebehu troch dní v postihnutej oblasti spadlo 617 mm zrážok. Je to len o 23 mm zrážok menej ako je celoročný priemerný súhrn.

Intenzívne zrážky sa tak postarali o rozsiahle povodne. Najhoršie je na tom mesto Čeng-čou, v ktorom voda usmrtila najmenej 25 ľudí.

Voda tam zaplavila aj metro a uväznila desiatky ľudí. Hrozivé videá teraz kolujú sociálnymi sieťami.

Jedno z miest ohrozovala aj trhlina v hrádzi

Prudké dažde sužujú provinciu Che-nan, v ktorej žije približne 94 miliónov ľudí. Povodne zasiahli viac než desiatku miest v regióne a úrady vydali najvyšší stupeň varovania.

Hladina presiahla kritické úrovne na šestnástich vodných nádržiach. V blízkosti sedemmiliónového mesta Luo-jang dažde spôsobili dvadsať centimetrovú trhlinu na tamojšej hrádzi. 

Čínska armáda na miesto vyslala vojakov. Tí preventívne odstrelili hrádzu tak, aby odviedli vodu, ktorá hrozila zaplavením mesta.

Silné zrážky v postihnutej oblasti nateraz ustáli. V zmiernenej intenzite však budú pokračovať až do soboty.