VIDEO: Obrovská ohnivá guľa prekvapila obyvateľov Japonska

30.11.2020 o 07:00 - Japonsko - Veronika Salayová
  • Článok

V noci zo soboty na nedeľu obyvateľov prekvapil veľký bolid, ktorý rozžiaril nebo nad japonskými ostrovmi. Bolid, teda veľmi jasný meteor, bol videní z častí západného a stredného Japonska.

VIDEO: Obrovská ohnivá guľa prekvapila obyvateľov Japonska
Foto: AlertaGeo

V nedeľu v nočných hodinách okolo 1:30 hod. miestneho času, keď bolo ešte Japonsko zahalené pod rúškom tmy, sa na oblohe zrazu objavil mimoriadne jasný bolid, ktorý sa ľudovo nazýva ohnivá guľa.

Na rôznych fotografiách a videách, ktoré tento jav zachytili, vidno, ako nebo na krátku chvíľu zasvietilo veľmi jasným svetlom, dokonca mohlo dosahovať intenzitu svetla približne ako mesiac pri splne.

Túto domnienku potvrdil aj japonský riaditeľ planetária Akashi v prefektúre Hyogo. „Myslíme si, že posledný záblesk svetla bol rovnako jasný ako spln,“ uviedol Takeshi Inoue. Dodal, že aj keď sú meteory jasnejšie ako Venuša, je zriedkavé, že sú až také jasné.

Viacerí svedkovia, ktorí na vlastné oči videli padať tento jasný meteor, zhodne uviedli, že meteor dokonca bol aj veľmi hlučný. „Vydával búrlivý zvuk,“ uviedol jeden so svedkov a druhý povedal: „Obloha sa stala úplne jasnou.“

Japonské národné astronomické observatórium uviedlo, že každý mesiac možno pozorovať niekoľko meteorov v oblasti, je však veľmi zriedkavé, že zvuk, ktorý pri páde vydávajú, je natoľko hlučné, že ho aj niekto začuje.

Ohnivú guľu nad Japonskom si môžete pozrieť na videu. 

Najnovšie správy