VIDEO: Počasie paralyzuje Slovensko. Odriekajú vlaky, cesty sú ťažko prejazdné

07.02.2021 o 22:40 - Peter Minárik
  • Článok

Situácia sa na našom území z hodiny na hodinu zhoršuje. Ľad stále pokrýva naše cesty. Počasie čoskoro spôsobí, že v jednotlivých oblastiach budú vyhlasované kalamitné stupne. Ľad totiž na severe a východe pribúda.

VIDEO: Počasie paralyzuje Slovensko. Odriekajú vlaky, cesty sú ťažko prejazdné

Mrznúci dážď na východe a severe z hodiny na hodinu výrazne zhoršuje situáciu. Teploty sa pohybujú stále pod bodom mrazu a situácia sa zlepší až ráno, kedy sa aj do nižších vrstiev prepadne teplejší vzduch.

Až do rána tak bude na severe a východe mrznúť, zatiaľ čo vo výškach 500-2000 m n.m. sa nachádza veľmi teplý vzduch a teploty sa tu pohybujú nad bodom mrazu. Kvapalné zrážky tak na zemskom povrchu namrźajú a vytvárajú nebezpečnú poľadovicu.

Cestári sa postupne pripravujú na vyhlásenie kalamitnej situácie. Akýkoľvek posypový materiál sa totiž začína stávať neúčinným. Soľ totiž dážď pomerne rýchlo zmyje z ciest a posypový štrk zasa do pár minút obalí ďalšia vrstva ľadu. Na cestárov teda netreba mať ťažké srdce a radšej treba zostať doma.

Situácia na cestách je veľmi komplikovaná. Mrznúci dážď je natoľko výdatný, že z ciest sa stávajú klziská na ktorých vám poslúžia korčule.

MHD v Prešove zverejnila zábery vozidiel, ktoré obalil ľad a vyzvala ľudí, aby sa počas rána obrnili trpezlivosťou. Cesty v Prešove sú totiž ako sklo a ľad obalil aj trakčné vedenia. Mestská hromadná doprava tak bude mať veľký problém. Aktuálna teplota v meste je na úrovni -2 °C.

foto: MHD App - Prešov
foto: MHD App - Prešov

Veľké problémy spôsobuje počasie aj železničiarom. Ľad obaľuje trakčné vedenia, ktoré musia zahrievať tzv. skratovaním. Počasie má vplyv na mnoho vlakových spojov. Tie naberajú až trojhodinové meškanie. Železničiari pre počasie odriekli už aj prvý vlak. Je ním osobný vlak medzi Liptovským Mikulášom a Žilinou.

Situácia by mala byť na severnom a východnom Slovensku veľmi zlá až do ranných hodín. Potom teploty začnú rásť nad nulu a vytvorená vrstva ľadu sa začne roztápať.

Najnovšie správy