VIDEO: Poľsko zasiahli tornáda a spôsobili veľké škody

21.05.2019 o 19:51 - Wojciechów - Peter Minárik

Počasie dnes bolo v Poľsku veľmi divoké. Celkovo zaznamenali tri tornáda, ale škody spôsobilo len jedno, no vážne. 

VIDEO: Poľsko zasiahli tornáda a spôsobili veľké škody

Dnešné popoludnie v Poľsku bolo poriadne búrlivé. Naprieč celou krajinou sa vyskytovali búrky, pričom tie priniesli tisícky bleskov. Vďaka vhodným podmienkam sa však tvorili búrky so supercelárnou štruktúrou, ktoré vyprodukovali aj tornáda. 

Nad územím Poľska dnes spočítali celkovo tri tornáda. Dve z nich sa len na pár sekúnd dotkli zeme a to prevažne mimo zastavené oblasti. Také šťastie však nemali obyvatelia obce  Wojciechów, neďaleko mesta Lublin. Tu tornádo na zemi vystrájalo zhruba 2 minúty a spôsobilo veľké škody.

Podľa predbežných vyhodnotení malo tornádo silu F2. Pás škôd sa tiahne na dĺžke zhruba jedného kilometra. Tornádo vyvracalo stromy, strhávalo elektrické vedenia, no vážne poškodzovalo aj budovy.

Poškodených je viac ako 120 striech. Väčšinou ide o hospodárske budovy, no tornádo poškodilo aj 43 rodinných domov.

Na miesto vyrazil premiér Mateusz Morawiecki spoločne s podpredsedníčkou vlády Beátou Szydłovou. Obaja prisľúbili postihnutým občanom finančnú pomoc.

Na miesto vyrazila aj armáda, ktorá má pomôcť s odstraňovaním škôd a s opravou poškodených obydlí. 

Vrtochy počasia trápia strednú Európu už niekoľko dní. Môže za to stred tlakovej níže, ktorý sa nachádza priamo nad našou oblasťou a prináša vlhkosť. V nasledujúcich hodinách však búrky ustanú a strednú Európu čaká výdatnejší dážď.