VIDEO: Pozrite si kontrolovaný odstrel lavíny v Roháčoch

04.01.2019 o 16:10 - Zuberec - Ľ.F.
Článok

V oblasti Západných Tatier pretrváva v týchto dňoch vysoké lavínové nebezpečenstvo. Ako prevenciu pred prípadným pádom lavíny bol uskutočnený kontrolovaný odstrel v Spálenom žľabe. 

VIDEO: Pozrite si kontrolovaný odstrel lavíny v Roháčoch

Dnes, t.j. 4. 1. 2019 v ranných hodinách, vykonali príslušníci HZS z Oblastného strediska Západné Tatry a Strediska lavínovej prevencie preventívny odstrel lavíny v Spálenom žľabe. Dôvodom bolo silné sneženie a veterné počasie posledných dní a následne zvýšený 4. stupeň lavínového nebezpečenstva. Záchranári uskutočnili dva odstrely, po ktorých sa v žľabe uvoľnili dve lavíny, z ktorých jedna zasiahla zjazdovú trať. Celková dĺžka tejto lavíny bola 1450 m, šírka odtrhu bola približne 150 m a výška odtrhu dosiahla  priemerne 2 m.

Spálený žľab sa nachádza v masíve predného Salatína a okrajom zasahuje lyžiarsky vlek a zjazdovku v Salatínskej doline. V spomínanom žľabe na Silvestra v roku 2005, pravdepodobne pádom preveja zomrelo pod lavínou sedem z ôsmich českých turistov a horolezcov, ktorí si na noc postavili bivak zhruba v polovici Spáleného žľabu, čo sa im pri vyhlásenom štvrtom stupni lavínového nebezpečenstva stalo bohužiaľ osudným. Aj vďaka preventívnej činnosti ako je odstrel lavíny, predchádza HZS a prevádzkovatelia lyžiarskeho strediska Zverovka – Spálená škodám na majetku, no hlavne ohrozeniu na zdraví či živote a návštevníci lyžiarskeho strediska a tejto oblasti sa tak môžu cítiť bezpečne.

zdroj: HZS

Video nájdete aj na našom Youtube kanály. Odoberajte nás

Štvrtý z päťdielnej lavínovej stupnice bude platiť v Západných Tatrách aj počas najbližších dní, keďže počas nasledujúcej noci a v sobotu sa opäť očakáva husté sneženie, pri ktorom môže pripadnúť aj 50 cm čerstvého snehu.