VIDEO: Pozrite si ranné zemetrasenie pri Trenčíne

17.08.2018 o 22:02 - Trenčianske Teplice - Peter Minárik
  • Článok

Uplynulé ráno o 3:25 zacítili v oblasti Trenčína záchvevy zeme. Išlo o zemetrasenie, ktoré bolo cítiť v okruhu niekoľkých kilometrov.

VIDEO: Pozrite si ranné zemetrasenie pri Trenčíne

Zemetrasenie malo magnitúdo 2.9 a vyskytlo sa o 3:25. Epicentrum bolo v lokalite Trenčianskych Teplíc, kúsok od priehradného múru vodnej nádrže Baračka. 

Vodohospodári hrádzu skontrolovali, no nenašli na nej žiadne poškodenia ani trhliny. Zemetrasenie zobudilo viacerých ľudí, ktorým sa zachvela posteľ.

Zemetrasenie sa podarilo zachytiť aj jednej priemyselnej kamere v Trenčianskych Tepliciach. 

Slovenskí seizmológovia k dnešnému zemetraseniu uviedli: ,,K zemetraseniam u nás dochádza, ale väčšina z nich je nepocítená, lebo sú to slabé zemetrasenia, ktoré sú zaznamenané citlivými prístrojmi - seizmometrami. Išlo o zemetrasenie vo vnútri litosferických platní. Vo vnútri platní sa nachádzajú zlomy, na ktorých taktiež môžu vzniknúť zemetrasenia. Na zlome dochádza k deformácii a hromadeniu napätia. Princíp vzniku vnútroplatňových zemetrasení je podobný ako tých na kontakte litosferických platní. Predchádzajúce pocitené zemetrasenie s epicentrom na Považí bolo 28.4. 1988 s magnitúdom 3,6.

Viac o rannom zemetrasení sa dočítate TU.

Najnovšie správy