VIDEO: Skvelá nočná show. Meteorický roj Geminidy v plnej kráse

15.12.2020 o 17:44 - Veronika Salayová
  • Článok

Meteorický roj Geminidy v týchto dňoch vrcholia a na nočnej oblohe sa odohráva skvelá show. Pozorovali ste ich aj vy?

VIDEO: Skvelá nočná show. Meteorický roj Geminidy v plnej kráse
Geminidy 2020. Foto: Caloy/Twitter

Meteorický roj Geminidy je podľa astronomickej komunity najväčšou meteorologickou show roku a práve v týchto dňoch vrcholia. 

Za jednu hodinu je počas svojho maxima možné vidieť 70 meteorov za hodinu, čo znamená, že v priemere za jednu minútu možno vidieť jednu „padajúcu hviezdu“.

Podmienky na pozorovanie tohto obľúbeného roja sú výborné, keďže Mesiac je v nove, a tak nenarušuje svojím jasom nočné pozorovanie. 

Geminidy sú na oblohe činné od 11. do 17. decembra, tak ich je možné pozorovať aj nasledujúce dve noci. Na oblohe zdanlivo vychádzajú zo súhvezdia Blížencov.

Toto nebeské divadlo je pre mnohých nadšencov veľkou udalosťou. Decembrové noci, hlavne, ak teploty na Slovensku v týchto dňoch neklesajú príliš nízko, sa môžu pri pozorovaní meteorov zmeniť na zaujímavé a možno aj romantické či upokojujúce.

Popri Geminidách možno pozorovať na oblohe aj meteorický roj U Midy či Ursidy a ďalekohľadom bude pozorovateľná aj kométa 141P/Machholz 2.

21. decembra sa možno tešiť na jedinečný zážitok, a to pozorovanie tzv. Vianočnej či Betlehemskej hviezdy. Viac o tomto jave sa dočítate v našom článku

Najnovšie správy