VIDEO: Slovenskom sa opäť ženú búrky. Bratislava mala búrku s krúpami

25.05.2020 o 13:05 - Peter Minárik
  • Článok

V našej oblasti sa aj počas dnešného dňa tvoria početné prehánky a búrky. Pomerne výrazná, ktorá priniesla aj krúpy zasiahla naše hlavné mesto.

VIDEO: Slovenskom sa opäť ženú búrky. Bratislava mala búrku s krúpami

Medzi rozsiahlou oblasťou vysokého tlaku vzduchu, ktorá sa rozkladá nad Britskými ostrovmi a tlakovou nížou, ktorej stred sa nachádza nad východnou Európou prúdi do našej oblasti od severu pomerne vlhký vzduch v ktorom sa tvoria početné prehánky a dokonca aj búrky.

Prvá búrka dnešného dňa zasiahla Záhorie a neskôr prešla Malými Karpatami nad Bratislavu. Táto búrka javila supercelárne črty a bola veľmi fotogenická.

Základňa bunky mala znaky rotácie a pravdepodobný wall cloud, preto nie je možné vylúčiť výskyt supercelárnej búrky. Či ale skutočne išlo o supercelárnu búrku musia potvrdiť alebo vyvrátiť dodatočné analýzy.

V Bratislave sa počas búrky vyskytovali aj krúpy s priemerom do 1 cm. Táto aktívna búrková bunka sa presúvala ďalej smerom nad Maďarsko.

S búrkami a s početnými prehánkami treba na našom území počítať aj v najbližších hodinách. Na radare môžete sledovať nasúvajúcu sa početnú prehánkovú a búrkovú činnosť. Aktuálnu polohu zrážok a búrok môžete sledovať TU.

Najnovšie správy