VIDEO: Sopka Etna opäť vybuchla

26.05.2021 o 10:20 - Dominik Cenkner
  • Článok

Na Sicílii opäť raz vybuchla sopka Etna. Tá je aktívna už niekoľko hodín a ponúka fascinujúce divadlo.

VIDEO: Sopka Etna opäť vybuchla
Sopka Etna je opäť raz aktívna, zdroj: netherlandsnewslive.com

Ako informujú talianske médiá, Etna je opäť raz aktívna čím dáva život už v poradí piatemu paroxysmálnemu javu od 19. mája. „Hlavným hrdinom“ je v tomto prípade juhovýchodný kráter.

Ten sa už niekoľko hodín stará o impozantné divadlo. Zo sopky sa valí obrovský mrak, ktorý už vystúpil do výšky viac než 6 000 metrov nad morom.

Národný ústav geofyziky a vulkanológie, observatórium Etno, uvádza, že pozdĺž boku juhovýchodného krátera bol pozorovaný aj prúd lávy. Okrem toho pozorujú aj zvýšenie priemernej amplitúdy sopečného tremoru.

Sopka je aktívna už niekoľko hodín

Vedecké údaje dokonale zachytávajú stav pozoruhodnej dynamickej aktivity najväčšej sopky v Európe. Malo by sa pamätať na to, že tento nový a intenzívnejší paroxysmálny jav je nielen piatym od 19. mája, ale vlastne už 26. od polovice decembra 2020.

Pripomína to vedec Marco Viccaro, profesor geochémie a vulkanológie na univerzite v Catanii a prezident asociácie talianskych vulkanológov.

„To, čo vidíme v priebehu, je dlhá sekvencia paroxysmálnych javov, ktorá sa prejavuje v striedajúcich sa fázach. Vrchol bol dosiahnutý vo februári a marci. Potom tu bola aktivita na začiatku apríla a po prestávke táto nová séria, ktorá sa vyznačuje frekvenciou asi 24 hodín,“ uviedol Viccaro.

Podľa jeho slov ide o magmu, ktorá vstúpila do systému koncom roka 2020. Ako pripomenul, Etna sa môže vrátiť k dlhým erupčným fázam. Stačí si spomenúť na erupčné obdobie od januára 2011 do decembra 2013.

Okrem vizuálneho divadla ponúka sopka aj to zvukové. V okolí totiž počuť zvuk, ktorý vychádza z útrob zeme. Miestni to opisujú, akoby sopka dýchala.

Najnovšie správy