VIDEO: Tornádo pri Viedni, mohlo byť len trombou

03.05.2018 o 17:31 - Rakúsko - P.M.
Článok

Búrky, ktoré sa počas včerajšieho dňa vyskytli na zvlnenom fronte priniesli do Rakúska extrémne prejavy. Pri Viedni pozorovali zaujímavý jav.

VIDEO: Tornádo pri Viedni, mohlo byť len trombou
foto: Claudia Epple

Extrémne búrky počas včerajšieho dňa zasiahli Rakúsko. Za tri hodiny udrelo nad Rakúskom 66 000 bleskov.

Len v Dolnom Rakúsku udrelo podľa rakúskej meteorologickej služby až 4528 bleskov, čo je v uplynulých piatich rokoch druhý najbúrlivejší deň. Rekord je na hodnote 5090 úderov za deň. 

Vo Viedni zaznamenali najintnezívnejšiu bleskovú aktivitu za 5 rokov. V oblasti Viedne udrelo 446 bleskov. Tento počet je v uplynulých 5 rokoch najvyšší. V uplynulých piatich rokoch zaznamenali doteraz najbúrlivejšie dni v roku 2014, kedy vo Viedni udrelo 131 bleskov a v roku 2017, kedy udrelo 125 bleskov. 

Práve z oblasti Viedne prichádzali správy o možnom výskyte tornáda.

Meteorológovia sa dnes vydali preskúmať danú oblasť, no následky, ktoré by zodpovedali účinkom tornáda nenašli. Tornádo sa mohlo dotknúť zeme len na pár sekúnd. Rakúsky meteorológ Georg Pistonik uviedol, že potencionálne tornádo pozoroval aj on. ,,Štruktúrovo to vyzerá na tornádo, ktoré sa mohlo vyskytnúť v oblasti Wilhelminenbergu, no je neobvyklé, že nie sú žiadne škody, ktoré by naznačovali, že sa jednalo o tornádo.