VIDEO: Toto nie je špina, ale hromada lietajúceho hmyzu!

06.07.2020 o 06:45 - Veronika Salayová
  • Článok

Obrovské množstvo lietajúceho hmyzu z radu podenky zaráža nejedného biológa. Takéto enormné premnoženie nie je vo svete bežným javom. 

VIDEO: Toto nie je špina, ale hromada lietajúceho hmyzu!
Foto: James Houghton/AlertaGeo

Oblasti južne od Minessoty v USA majú veľký problém s enormným premnožením hmyzu z radu podenky (lat. Ephemeroptera). Tento lietajúci hmyz sa premnožil na rieke Mississippi, kde počas mája mali ideálne podmienky pre množenie.

Obyvatelia mesta Bay City vo Wisconsine majú problém vôbec sa pohybovať po uliciach. Na prvý pohľad vyzerá, že je všetko špinavé, ale keď sa priblížite, vidíte hromadu hmyzu, opisujú očití svedkovia. 

Tento druh hmyzu priťahuje svetlo a svetlé farby, preto najmä za súmraku alebo v noci spôsobujú problémy v doprave a v pohybe ľudí. 

V skutočnosti, to, že sa tento hmyz takto premnožil, je výsledkom toho, že rieka Mississippi je čistejšia, za čo do istej miery môžu obmedzenia kvôli pandémii kororonavírusu v USA.

Najdlhšia rieka v Severnej Amerike je v konečnom dôsledku menej znečistená, čo je veľmi dobrá správa. Na druhej strane tomuto lietajúcemu hmyzu sa v týchto podmienkach lepšie darí.

Podenky sú totiž aj bioindikátorom čistoty vody. Sú rozšírené po celom svete a žijú pri čistých sladkovodných stanovištiach.

Najnovšie správy