VIDEO: V Alpách husto sneží. Napadlo aj cez 100 cm snehu

04.04.2019 o 19:50 - Alpy - Peter Minárik
  • Článok

V alpskej oblasti panuje veľmi nepriaznivé počasie. V nižších polohách husto prší a vo vyšších polohách zasa výrazne sneží.

VIDEO: V Alpách husto sneží. Napadlo aj cez 100 cm snehu

Poriadne upršané a na horách aj zasnežené počasie panuje v alpskej oblasti. V polohách pod nadmorskou výškou 1000 m n.m. prevažne prší a najmä na severe Talianska sa vyskytujú aj početné búrky, no vo vyšších polohách pribúdajú desiatky centimetrov nového snehu.

Počasie v Alpách je pod vplyvom tlakovej níže, ktorá sa nad touto oblasťou vypĺňa. V nižších polohách sa vyskytuje výrazný dážď. 

Za uplynulé hodiny spadlo v nižších polohách niekoľko desiatok milimetrov zrážok a pršať by malo až do piatkového popoludnia. Meteorologické služby Rakúska a Talianska vydali výstrahu 2. stupňa. Spadnúť by mohlo v nižších polohách 60 až 120 mm zrážok.

Zatiaľ čo v nižších polohách výrazne prší, tak vo vyšších polohách sa vyskytuje sneženie. Hranica sneženia sa pohybuje okolo hranice 1000 m n.m. a sneží tak predovšetkým vo vysokých polohách.

V Alpách hlásia na súčasnú ročnú dobu pomerne nezvyčajnú snehovú nádielku. Tá už v niektorých oblastiach prekonala hranicu 100 cm.

Najnovšie správy