VIDEO: V Belgicku vyčíňalo tornádo. Spôsobilo značné škody

06.10.2020 o 11:30 - Dominik Cenkner
  • Článok

V niektorých krajinách Európy, vrátane Slovenska, včera vyčíňali supercelárne búrky, z ktorých sa miestami sformovalo aj tornádo. To zasiahlo aj slovenskú obec Gemerská Ves, ale napr. aj niekoľko miest v Belgicku. V oboch prípadoch spôsobili väčšie škody.

VIDEO: V Belgicku vyčíňalo tornádo. Spôsobilo značné škody
Tornádo včera vyčíňalo aj v Belgicku, Foto: Twitter.com/Wouter van Bernebeek

Tornáda sú v Európe čoraz častejším javom. Dokazuje to aj včerajší deň kedy sa tornádo vyskytlo zrejme až v dvoch lokalitách. Tou prvou je dokonca Slovensko, kde sa tornádo vyskytlo počas supercelárnej búrky na Gemeri.

Aj keď v prípade nášho územia ide zatiaľ len o pravdepodobné tornádo. Meteorológovia ešte stále analyzujú dostupné údaje. S najväčšou pravdepodobnosťou ho však zrejme potvrdia. V Gemerskej Vsi spôsobilo vyčíňanie počasia obrovské škody. Podľa svedkov to celé trvalo len 5 minút, ale 8 domov v páse cca 100 m ostalo značne poškodených.

Druhou lokalitou, kde sa už naisto potvrdilo tornádo, je Belgicko. Škody spôsobilo severne od mesta Antverpy. Sformovalo sa v pondelok popoludní a pohyboval sa nad mestami Ekeren, Brasschaat a Kapellen.

Škody v podobe popadaných stromov, zničených záhradných nábytkov a iných, hlásilo množstvo obyvateľov. Rovnako ako na Slovensku, ani v tomto prípade sa nikto nezranil.

Tornádo sa aj v Belgicku sformovalo z tzv. supercelárnej búrky. Ide o typ silnej búrky, ktorá rotuje vo svojom vnútri. Pre toto ročné obdobie ide o netypickú búrku, ktorá však za podmienok, aké panovali včera, môže vzniknúť aj v tomto období.

Najnovšie správy