VIDEO: V Česku bol orkán najsilnejší. Takto to tam vyzeralo

12.03.2019 o 07:17 - Peter Minárik
  • Článok

Orkán Eberhard priniesol do Európy veľmi turbulentné počasie, no najsilnejší vietor zaznamenávali v susednom Česku. Nárazy vetra prekročili hranicu 200 km/h.

VIDEO: V Česku bol orkán najsilnejší. Takto to tam vyzeralo
foto: ZOO Olomouc, video: ČT24

Po vyhodnotení dát zo všetkých meteorologických staníc je jasné, že vôbec najsilnejší orkán bol v susednej Českej republike. Na Snežke namerali včera o tretej hodine rannej náraz vetra o sile 57,4 m/s (206,6 km/h), čo je najvyšší údaj, aký bol v súvislosti s orkánom Eberhard zaznamenaný.

Po celej Českej republike je hlásených mnoho škôd a len poisťovne odhadujú škody na viac ako 100 miliónov českých korún (cez 3,8 milióna €).

Energetici majú v susednej Českej republike stále množstvo práce. Odstraňujú popadané stromy a strhnuté vedenia. Včera ráno bolo bez elektriny viac ako 425 000 odberných miest. V súčasnosti zostáva bez dodávok už len zhruba 5 000 odberných miest.

V uplynulej dobe postihli výpadky elektriny státisíce ľudí napríklad v októbri v roku 2017, kedy sa bez elektriny ocitlo pol milióna ľudí. Najväčšie výpadky v histórii mali energetici počas vystrájania Kyrilla v januári roku 2007 a víchrice Emma v marci 2008, kedy bolo bez elektriny až milión ľudí.

Najnovšie správy