VIDEO: V Kalifornii sa objavilo „ohnivé“ tornádo. Požiare neutíchajú

04.09.2020 o 13:30 - Kalifornia - Veronika Salayová
  • Článok

Rozsiahle lesné požiare stále zúria v Kalifornii. Pri požiaroch sa vyskytol aj pomerne zriedkavý jav, tzv. „ohnivé“ tornádo. 

VIDEO: V Kalifornii sa objavilo „ohnivé“ tornádo. Požiare neutíchajú
Foto: Mono County Sheriff's Office

Kalifornia už niekoľko dlhých týždňov bojuje s lesnými požiarmi, ktoré stále nie sú pod kontrolou, aj napriek enormnému úsiliu kalifornských hasičov. 14-tisíc profesionálnych hasičov sa snaží na ploche približne 670-tisíc hektárov uhasiť lesné požiare v rôznych častiach Kalifornie.

Počas leta sa v Kalifornii vyšplhali teploty veľmi vysoko, čo zapríčinilo aj veľké sucho v krajine. Zároveň však blesky pri búrkach zapríčinili vznik nových lesných požiarov. Kalifornia je na „dobrej“ ceste k tomu, aby tento rok prekonala rekord z roku 2018, kedy boli lesné požiare mimoriadne ničivé. 

Pri lesných požiaroch sa na kanadsko-nevadskej hranici vytvorilo aj tzv. „ohnivé“ tornádo, ktoré sa podarilo zachytiť aj na kameru. 

Ohnivé tornádo je v skutočnosti vír, ktorý sa sformuje tak, že horúci vzduch rýchlo vystúpi od pevniny cez vrstvu studeného vzduchu. V jadre ohnivého víru plamene ohrievajú okolitý vzduch, ktorý za určitých okolností môže začať rotovať.

Takýto ohnivý vír je veľmi nebezpečným javom, aj keď sa nevyskytuje úplne bežne. Vytvára sa iba pri lesných požiaroch a zvyčajne nemá veľmi dlhé trvanie.

Pozrite si pôsobivé VIDEO ohnivého víru z Mono County z Kalifornie.

Najnovšie správy