VIDEO: V Španielsku sa vytvorilo „pekelné“ tornádo

17.08.2020 o 06:49 - Veronika Salayová
  • Článok

Pri lesnom požiari v Španielsku sa spojili dva živly – oheň a vzduch – a vytvorili spolu pôsobivé ohnivé tornádo.

VIDEO: V Španielsku sa vytvorilo „pekelné“ tornádo
Foto: Magazin

V severozápadnom Španielsku sa vplyvom vysokých horúčav a sucha rozmohli lesné požiare. Pri jednom z nich hasičov pri hasení lesného požiaru prekvapilo ohnivé tornádo.

V Muinose v Galícii sa nečakane spojili dva mocné živly do jedného a španielskym hasičom sa tak naskytol pohľad na „pekelné“ tornádo.

Ohnivé tornádo je v skutočnosti vír, ktorý sa sformuje tak, že horúci vzduch rýchlo vystúpi od pevniny cez vrstvu studeného vzduchu. V jadre ohnivého víru plamene ohrievajú okolitý vzduch, ktorý za určitých okolností môže začať rotovať.

Takýto ohnivý vír je v skutočnosti veľmi nebezpečným javom. Vytvára sa iba pri lesných požiaroch a zvyčajne nemá dlhé trvanie.

Hasičom sa spoločnými silami podarilo lesný požiar v Galícii uhasiť po 9 hodinách, no za ten čas požiar stihol zničiť až 500 hektárov pôdy.

Postihnuté územie bolo súčasťou prírodného parku Baixa Limia-Serra do Xures, ktorý v priebehu víkendu zaznamenal niekoľko lesných požiarov vplyvom horúceho a suchého počasia, ktoré v týchto dňoch panuje v Španielsku.

Najnovšie správy