VIDEO: Veterná búrka Daniel už prináša snehovú fujavicu. Na Slovensku bude vyčíňať večer

30.11.2021 o 15:47 - Peter Minárik

V strednej Európe dnes panuje mimoriadne nepriaznivé zimné počasie. Vyskytuje sa výdatnejšie sneženie, ktoré spôsobuje prvé problémy, ale naša oblasť bojuje aj so silným vetrom, ktorý zhoršuje situáciu a spôsobuje už aj prvé škody.

VIDEO: Veterná búrka Daniel už prináša snehovú fujavicu. Na Slovensku bude vyčíňať večer
foto: hasiči Plzenského kraja

Stredná Európa aktuálne bojuje s vyčíňaním výdatnejšieho sneženia a silného vetra. Počasie totiž ovplyvňuje tlaková níž, ktorá dostala meno Daniel a s ňou postupujúci teplý front, ktorý prináša aktuálne nepriaznivé počasie.

Rakúsko, Česko aj Nemecko zápasia nielen so snežením, ale pri snežení sa vyskytuje aj veľmi silný vietor, ktorý tak vytvára snehovú fujavicu.

Vyčíňa veterná búrka Daniel

Zo severného Nemecka sa aktuálne smerom nad Poľsko a ďalej smerom k juhovýchodu presúva stred tlakovej níže, ktorá dostala od nemeckých meteorológov názov Daniel. Veterná búrka Daniel tak prináša do strednej Európy aktuálne veľmi veterné počasie.

Silný vietor prináša na pobrežie Nemecka nárazy o rýchlosti až 100 km/h, čím vytláča vodu zo Severného mora, ktorá následne zaplavuje pobrežné oblasti. Najsilnejší vietor doteraz zaznamenali na hore Brocken, kde dosiahol náraz vetra silu 123 km/h.

V priebehu večerných hodín by mal vietor v Nemecku ešte o čosi zosilnieť. Problémy hlási aj Česko, kde silný vietor fúka spolu so snežením. V horských oblastiach sa vyskytujú snehové záveje. Najsilnejší vietor zaznamenali na Snežke, kde poryv vetra dosiahol rýchlosť až okolo 130 km/h.

Silný vietor máme aj na Slovensku. Nárazy vetra sa pohybujú od 45 do 60 km/h. Na Chopku bol nameraný poryv vetra o sile 105 km/h a na Lomnickom štíte dosiahol náraz vetra rýchlosť 133 km/h.

Začína snežiť. Treba počítať so snehovou fujavicou

Tlaková níž prináša do strednej Európy aktuálne mimoriadne veterné počasie, ale okolo nej postupuje cez našu oblasť teplý front. Ten aktuálne prináša na viaceré miesta strednej Európy sneženie.

Problémy hlási napríklad juh Česka. Na Plzeňsku a Jihlavsku sú cesty pod snehom a údržbu komplikuje silný vietor, ktorý cesty opäť zafúka. K najvážnejšiemu incidentu došlo pri Bězvěrove na Plzeňsku, kde počas snehovej fujavice havaroval autobus s trinástimi cestujúcimi. Tri z nich sú zranení.

foto: HZS Plzeňský kraj
foto: HZS Plzeňský kraj

Problémy v súvislosti so snežením a silným vetrom hlási aj Nemecko. Sneh a šmykľavé cesty sužujú predovšetkým južné Nemecko. Najkomplikovanejšia situácia je v Bavorsku, kde sa už vyskytlo niekoľko dopravných nehôd. Najviac snehu napadlo v Čiernom lese, kde už výška snehu dosiahla 63 cm. V Bavorsku hlásia od 1 cm v Mníchove po 25 cm v oblasti Sylvensteinu. Okrem sneženia sa taktiež vyskytuje silný vietor, ktorý spôsobuje výraznú snehovú fujavicu.

V týchto chvíľach začína sneženie naberať na intenzite aj na našom území. Sneží najmä na strednom Slovensku. Na západe sa objavujú aj zrážky kvapalné. Problémy treba očakávať vo večerných hodinách, kedy sa taktiež aj na našom území budú vytvárať snehové jazyky a záveje. Príchod zrážok môžete sledovať TU.