VIDEO: Zosuv pôdy v Afganistane si vyžiadal zrejme až 2 500 mŕtvych

Článok
Po prudkých dažďoch, ktoré sužujú Afganistan a na túto dobu sú tu pomerne bežné si masívny zosuv pôdy vyžiadal zrejme až 2 500 mŕtvych.
Najmenej 350 mŕtvych zomrelo po tom, čo sa v provincii Badachšán na severovýchode Afganistanu zosunul svah. Miestne úrady však vzápätí dodali že ďalších približne 2 000 ľudí je nezvestných a zostalo zrejme pochovaných pod obrovskou masou bahna.

Prezident Hamíd Karzaj nariadil mobilizáciu všetkých síl na pomoc ľuďom v postihnutej oblasti. Vládne sily majú zabezpečiť útočisko pre bezdomovcov a zdravotnú starostlivosť pre ľudí, ktorí mohutný zosuv pôdy prežili.

Oblasť žiada o pomoc
Guvernér provincie Badachšán Shah Waliullah Adeeb upozornil na to, že záchranné operácie sťažuje nedostatok ťažkej techniky a vybavenia. Požiadal preto o niekoľko stoviek lopát a ťažkých strojov, ktoré by mali prehrabávať zosunutý svah.
Medzitým úrady evakuovali ďalších ľudí v priľahlých domoch pred obavou ďalšieho zosuvu pôdy.

Barack Obama sľubuje pomoc
Zosuv pôdy má stovky obetí, nakoľko piatok je pre islámistov sviatkom a mnoho ľudí tak zostáva doma v kruhu svojich najbližších. Zosunutý svah pochoval viac ako 300 domov.
Pomoc prisľúbil aj americký prezident Barack Obama. Ten na pomoc vyslal do postihnutej oblasti amerických vojakov.
img