VIDEO: Zvláštny svetelný úkaz na oblohe mnohých vystrašil. O čo išlo?

29.03.2021 o 06:30 - Spojené štáty americké - Veronika Salayová
  • Článok

Mnohých Američanov vydesil zvláštny úkaz na oblohe, ktorý pripomínal meteorický roj. V skutočnosti nešlo o žiadny vesmírny jav. 

VIDEO: Zvláštny svetelný úkaz na oblohe mnohých vystrašil. O čo išlo?
Zdroj: Fish News

Ľudia naprieč severozápadným Pacifikom spozorovali na oblohe množstvo svetelných objektov, ktoré pripomínali scénu ako zo sci-fi filmu. Tento jav si obyvatelia nevedeli vysvetliť.

Vo štvrtok 25. marca okolo 21.00 hod. osvetlené objekty vystrašili nejedného Američana, a to najmä ľudí v Oregone, Washingtone a na juhu Britskej Kolumbie, odkiaľ boli objekty najlepšie pozorované.

Objavilo sa množstvo domnienok

Okamžite sa začali šíriť domnienky, o čo mohlo ísť. Objavili sa názory, že ide o meteorický roj, bolid, rozpad asteroidu alebo napríklad aj zásah mimozemskej civilizácie a pod.

V skutočnosti nešlo o žiadne vesmírne javy, ale o horiace vesmírne zvyšky, ktoré preleteli našou atmosférou. 

Odpoveď je v celku jednoduchá

Astronóm Jonathan McDowel uviedol, že išlo o zvyšky rakety Falcon 9, ktorá vynášala várky satelitov Starlink na obežnú dráhu okolo Zeme ešte 4. marca 2021. 

Tieto zvyšky rakety sa pri prelete našou atmosférou rozpadli a zhoreli, čo zo Zeme vyzeralo ako zvláštny meteorický roj. 

Trosky podľa astronóma McDowella vážili asi 1 tonu a horeli približne 65 km na zemským povrchom, vysoko nad výškou, v ktorej lietajú lietadlá.

Horiace zvyšky rakety Falcon 9, ktoré preleteli našou atmosférou minulý štvrtok, si môžete pozrieť na tomto videu. 

Najnovšie správy