Vieme, koľko ton mimozemského materiálu každý rok dopadne na Zem

12.04.2021 o 06:30 - Veronika Salayová
  • Článok

Medzinárodný tím odborníkov prišiel s novým zistením – určil, koľko ton mimozemského materiálu na našu planétu každý rok dopadne z vesmíru. 

Vieme, koľko ton mimozemského materiálu každý rok dopadne na Zem
Ilustračné. Foto: unsplash

Medzinárodný program už 20 rokov pracuje na odhadovaní toho, koľko materiálu každý rok dopadne na Zem z vesmíru. Po dlhom čase prišli s výsledkami ich výskumu, ktoré publikovali v Earth and Planetary Science Letters.

Vedci uviedli, že každý rok na našu Zem dopadne asi 5,2 milióna kilogramov tzv. mikrometeoritov. Väčšie meteority tvoria asi 10 000 kilogramov vesmírneho materiálu, ktoré dopadnú na zemský povrch. Ide o meteority, ktoré sú viditeľné aj voľným okom na oblohe. 

Šesť expedícií v Antarktíde

Mikrometeority sú naozaj malé – v štúdii sa uvádza, že ide o materiál v rozmedzí od 30 do 200 mikrometrov. Vzhľadom na ich veľkosť je ťažké zistiť, koľko tohto materiálu každý rok dopadne na zem.

Tím pod vedením vedcov z CNRS, Université Paris-Saclay a Národného prírodovedného múzea sa vydali na jedno z najlepších miest na Zemi, kde možno nájsť najväčšiu koncentráciu vesmírneho materiálu. Zamierili na Antarktídu.

V regióne na najjužnejšej časti kontinentu sa nachádza oblasť, ktorá má nízku akumuláciu nového snehu a veľmi málo suchozemského prachu, preto je tu ľahšie nájsť a zhromaždiť vesmírny prach.

Na tomto mieste sa uskutočnilo spolu šesť expedícií, pomocou ktorých vedci odhadli hmotnosť mikrometeoritov za rok. 

80 % materiálu pochádza z komét

Vedcom sa dokonca podarilo aj odhadnúť zdroj, odkiaľ tento materiál pochádza a v akom množstve.  

Zistenia naznačujú, že 80 % všetkých mikrometeoritov pochádza z komét, väčšinou komét rodiny Jupiter. Zvyšných 20 % pochádza z asteroidov.

Najnovšie správy