Viete, ktorá potravina, ktorá najviac prispieva ku klimatickým zmenám?

09.11.2020 o 11:25 - Veronika Salayová
  • Článok

Ku globálnemu otepľovaniu a klimatickým zmenám vo všeobecnosti prispieva mnoho faktorov. Jedným z nich je aj jedlo, ktoré máte na tanieri.

Viete, ktorá potravina, ktorá najviac prispieva ku klimatickým zmenám?
Ilustračné. Foto: unsplash

Vedci už dávnejšie zistili, ktorá potravina spomedzi všetkých najviac prispieva ku klimatickým zmenám. Je to jedno z obľúbených jedál najmä Ameriky, ale je veľmi žiadané aj všade inde vo svete.

Reč je o hovädzích steakoch a hamburgeroch z hovädzieho mäsa. Chov hovädzieho dobytka v súčasnej miere má pre našu planétu veľmi neblahý vplyv, čo sa týka globálneho otepľovania. Najnovšia štúdia v časopise Science hovorí, že svet pravdepodobne nedokáže udržať globálne otepľovanie na relatívne bezpečnom minime, pokiaľ nezmeníme spôsob, akým sa stravujeme.

Ak bude svetový potravinový systém pokračovať v súčasných trendoch, bude v priebehu nasledujúcich 80 rokov produkovať takmer 1,5 bilióna ton skleníkových plynov, uviedla najnovšia štúdia. To pochádza hlavne z chovu hovädzieho dobytka, hnojív, zle spravovanej pôdy a potravinového odpadu. 

Takéto množstvo emisií stačí na to, aby sa Zem oteplila o viac, ako je stanovené v Parížskej klimatickej dohode z roku 2015.

„Celý svet sa nemusí vzdávať mäsa, aby sme splnili naše klimatické ciele“, uviedol spoluautor štúdie Jason Hill, profesor inžinierstva biosystémov na univerzite v Minnesote. „Môžeme jesť lepšie a zdravšie jedlá, môžeme vylepšiť spôsob, akým pestujeme potraviny, a môžeme menej plytvať jedlom.“

Takmer úplný prechod na stravu bohatú na rastliny na celom svete by podľa štúdie mohol znížiť takmer 720 miliárd ton skleníkových plynov. Samozrejme, prechod populácie ľudí na vegetariánstvo je nemožné, ale zníženie spotreby mäsa na udržateľnú úroveň by bolo veľmi dôležité pre boj voči klimatickým zmenám.

Je to jedna z ciest...

 

Najnovšie správy