Vietor dnes naberie na sile. Bude však veľmi teplo

06.12.2020 o 07:24 - Peter Minárik
  • Článok

Naše územie dnes čaká veľmi veterný deň. Silný juhovýchodný vietor však spôsobí aj to, že vďaka nemu dnes bude na našom území veľmi teplo.

Vietor dnes naberie na sile. Bude však veľmi teplo

Na našom území sme sa prehupli zo zimného počasie do jarnejšieho charakteru, vďaka čomu panuje na našom území stabilné a veľmi teplé počasie. Jediným problémom je vietor.

Práve vďaka nemu je však na našom území tak teplo ako je. Vietor je spôsobený výrazným tlakovým gradientom medzi tlakovou nížou so stredom nad západnou Európou a tlakovou výšou so stredom nad východnou Európou.

Práve medzi týmito dvoma tlakovými útvarmi prúdi do našej oblasti od juhu teplý vzduch. Ten sa ohrieva a na závetriach vzniká tzv. fénový efekt. Teplota tak s klesajúcou výškou stúpa.

Vďaka tomu sme včera zaznamenali rekordne vysoké teploty, ktoré sa šplhali až k +15 °C. Najteplejšie bolo na stanici v Orechovej, kde sa teplota dostala až na +15,3 °C.

Podobne teplo bude na našom území aj počas dnešného dňa. Od juhu k nám aj naďalej bude prúdiť veľmi teplý vzduch, ktorý sa prejaví najmä na závetriach, kde môžu teploty opäť vystúpiť až k hranici +15 °C.

Na našom území dnes síce bude veľmi teplo, ale problém bude spôsobovať silný juhovýchodný vietor, ktorý bude počas dňa výrazne naberať na sile.

Nárazy vetra budú dopoludnia dosahovať v nižších polohách väčšinou 15 až 21 m/s, no popoludní a podvečer už nárazy dosiahnu 15 až 27 m/s. Najsilnejší vietor sa očakáva na juhu Podunajskej nížiny.

Vietor však zosilnie aj na horách. Tu bude vietor dosahovať nárazy až do 30 m/s, no vo Vysokých Tatrách bude fúkať ešte silnejší vietor a to s nárazmi až do 40 m/s.

Dnešná nedeľa tak bude síce teplá, ale aj veľmi veterná.

Najnovšie správy