Vietor naberie na sile okolo polnoci. Sever čaká fujavica

10.03.2019 o 20:11 - P.M.
Článok

V noci nás potrápi silný nárazový vietor, ktorý prinesie mnoho problémov. Na vine je orkán, ktorý ovplyvňuje našu oblasť. 

Vietor naberie na sile okolo polnoci. Sever čaká fujavica

Naša oblasť zažije veľmi veternú noc. Orkán Eberhard spôsobuje škody už v Nemecku aj v Česku. Výstrahy však platia aj v Rakúsku, v Poľsku aj u nás.

V Nemecku a v susednom Česku už orkán spôsobuje veľké škody.

Video nájdete aj na našom Youtube kanály. Sledujte nás

Orkán Eberhard spôsobuje tlaková níž, ktorá sa presúva cez centrálne Nemecko a centrálne Poľsko smerom na východ. Práve, keď stred tejto tlakovej níže bude v oblasti Varšavy, tak sa u nás očakáva najsilnejší vietor.

rozloženie tlakového poľa, zdroj: meteo.pl
rozloženie tlakového poľa, zdroj: meteo.pl

Súčasne sa totiž nad západnými Alpami nachádza výrazná tlaková výš a tak sa naša oblasť bude nachádzať v silnom tlakovom gradiente medzi týmito dvoma tlakovými útvarmi.

Vietor zosilnie najmä po polnoci

Vietor začína silnieť už v týchto chvíľach a do polnoci bude poriadne veterno. Nárazy môžu v nižších polohách prekračovať rýchlosť 20 m/s (72 km/h) a na horách sa budú šplhať k 30 m/s (108 km/h). 

Po polnoci však vietor naberie na sile a v nižších polohách bude fúkať s nárazmi cez 25 m/s (90 km/h). Na horách môžu nárazy vetra presahovať rýchlosť 40 m/s (144 km/h).

najohrozenejšie sú tieto oblasti
najohrozenejšie sú tieto oblasti

Sever čaká aj snehová fujavica

Spoločne so silným vetrom bude klesať aj hranica sneženia. Tá postupne poklesne na úroveň okolo 500 m n.m. Nového snehu sa do rána dočká najmä sever územia. Napadnúť by mohlo niekoľko centimetrov.

K tomu však bude fúkať veľmi silný vietor, a tak treba na cestách počítať s tvorbou snehových jazykov.