Vietor v noci dosiahol až 195 km/h. V Roháčoch uzavreli cestu pre popadané stromy

29.12.2020 o 08:02 - Ľubomír Franko
  • Článok

Počas noci úradoval na Slovensku silný vietor. V Tatrách sú hlásené viaceré popadané stromy a neprejazdné cesty. Vietor v noci dosiahol až 195 km/h, najsilnejší bol na severnej strane Tatier, na Kasprovom vrchu.

Vietor v noci dosiahol až 195 km/h. V Roháčoch uzavreli cestu pre popadané stromy
foto: fanúšik Ľuboslav - Západné Tatry

Počas noci sa cez Slovensko prehnal veľmi silný vietor. Najsilnejší bol v hornatých oblastiach, predovšetkým v najvyšších polohách a na severnej strane Tatier.

Najsilnejší vietor bol počas noci zaznamenaný na severnej strane Tatier, v oblasti poľského Kasprovho vrchu. O 23:20 tam bol zaznamenaný extrémny náraz vetra o rýchlosti až 54,1 m/s, čo je v prepočte približne 195 km/h. 

Vietor na Kasprovom vrchu dosiahol pred polnocou až 195 km/h
Vietor na Kasprovom vrchu dosiahol pred polnocou až 195 km/h

Silný vietor sa vyskytol aj v nižších polohách, kde vyvracal stromy. Vzhľadom na vyvrátené stromy, silné nárazy vetra na Kasprovom vrchu, no takisto aj smer vetra a iné ďalšie okolnosti sa dá hovoriť o padavom vetre na záveternej strane hôr.

Medzi Zubercom a Zverovkou museli pre popadané stromy uzatvoriť cestu, následkom čoho zostane uzatvorené aj lyžiarske stredisko Roháče - Spálená.

Obnovenie prístupu na Zverovku očakávajú až v popoludňajších hodinách, keďže popadaných stromov je veľké množstvo.

Popadané stromy sú hlásené aj z oblasti Veľkej Lomnice ale aj ďalších miest na Orave a pod Tatrami.

Vietor už ustáva a počasie sa bude zlepšovať. Počas dnešného dňa očakávame aj zmenšenie oblačnosti, no večer sa od juhu opäť zamračí a rozprší.

Najnovšie správy