Víkend bude mimoriadne teplý. Budúci týždeň sa však výraznejšie ochladí

19.11.2021 o 17:09 - Peter Minárik

Slovensko čaká veľmi teplý víkend, ktorý bude teplotne na súčasnú ročnú dobu nezvyčajný. V priebehu budúceho týždňa však na teplé počasie musíme zabudnúť. Výrazne sa ochladí a do Európy zamieri zimné počasie.

Víkend bude mimoriadne teplý. Budúci týždeň sa však výraznejšie ochladí

Po vlne chladného a inverzného počasia čaká naše územie počas nadchádzajúceho víkendu mierne zlepšenie. Inverzná vrstva sa rozruší a vďaka tomu vystrelia teploty poriadne vysoko. V niektorých oblastiach sa môžu približovať až k +15 °C.

Po veľmi teplom víkende však dôjde k zmene, ktorá sa bude zo dňa na deň stupňovať. Do Európy sa prepadne chladný vzduch od severu, ktorý postupne prinesie zimné počasie.

Nadpriemerne teplý víkend

Počas víkendu sa bude cez naše územie presúvať smerom k juhovýchodu tlaková výš, ktorá opäť na naše územie prinesie stabilný charakter počasia. Slnečno však na celom území nebude.

Predovšetkým na severe a východe nášho územia sa očakáva oblačné až zamračené počasie, pričom na západe a juhu sa oblačnosť počas dňa aj zmenší a vďaka tomu vystrelia teploty poriadne vysoko až nad hranicu +10 °C. V najteplejších regiónoch Slovenska sa môžu teploty dostať aj k +15 °C.

Na severe síce bude viac oblačnosti, ale aj tu bude pomerne teplo. Maximálne teploty do +10 °C sú stále vysoko nadpriemerné. Víkendové teploty na našom území budú až o 5 °C nad hranicou dlhodobého teplotného normálu.

Na začiatku týždňa síce bude dochádzať k ďalšiemu zlepšeniu počasia, ale výraznejšie sa ochladí.

Postupne sa začne ochladzovať

Počas pondelka do našej oblasti prenikne od severu chladnejší vzduch a v tomto chladnom vzduchu sa začne od severozápadu nasúvať nad naše územie ďalšia tlaková výš.

Od utorka síce zavládne jasné až polooblačné počasie, ale bude veľmi chladno. Maximálne denné teploty sa postupne budú pohybovať len od +1 do +8 °C.

Okolo Kataríny sa aj výraznejšie zmení doterajší charakter počasia. Počasie by totiž mala začať ovplyvňovať tlaková níž, ktorá prinesie zrážky, ktoré by mali byť postupne aj snehové.

Európa sa teplotne rozdelí na dva sektory. V Rakúsku, v Nemecku, či v Česku by mohlo snežiť aj v nižších polohách, pričom na našom území sa zatiaľ očakáva dážď.

Teplotné rozhranie sa však bude nachádzať priamo nad našim územím a tak sa na západe a severozápade môžu predsalen objaviť aj v nižších polohách zrážky snehové.

Skupenstvo zrážok je však ešte otázne, bude to závisieť od presnej polohy teplotného rozhrania. Ak by aj v prvej vlne neprišlo sneženie na Slovensko, tak ďalšia vlna ochladenia a snehových zrážok v Európe sa plánuje na konci novembra.