Víkend bude veľmi chladný, upršaný a veterný

Článok
Nadchádzajúci víkend už vrátane piatku bude mať ďaleko od letného víkendu. Skôr bude pripomínať typický jesenný víkend.

Výrazný studený front, ktorý sa nad našou oblasťou vlnil už od utorka a prinášal intenzívne búrky sa už odsunul z nášho územia. Tento studený vzduch oddeľoval teplý vzduch, ktorý k nám ešte prúdil v pondelok od veľmi studeného, ktorý už začal prúdiť do strednej Európy a napríklad do Álp priniesol sneženie.

Studený vzduch sa bude naplno prejavovať na našom území počas celého víkendu a aby toho nebolo málo, tak počasie zhorší výšková tlaková níž. Máme tak postarané o poriadne upršaný, chladný a ešte k tomu aj veterný víkend.

Teplotne výrazne podpriemerný víkend

Studený vzduch k nám zateká až z oblasti Grónska. Počas soboty na väčšine nášho územia nevystúpia teploty nad hranicu +20°C. Pohybovať sa budú od +13 do +19°C. Na juhu a východe môže byť lokálne aj teplejšie, ale len do +22°C. Takéto teploty sú v porovnaní s dlhodobým priemerom na našom území aj o viac ako 10°C nižšie.

Zásadnejšie sa teploty nezdvihnú ani počas nedele. Pohybovať sa budú v intervale +17 až +23°C, na severe môže byť len okolo +15°C.

Víkend bude aj upršaný a veterný

Počas soboty a nedele začne počasie na našom území ovplyvňovať výšková tlaková níž, ktorá sa bude presúvať z oblasti Jadranu nad strednú Európu. Tá k nám prinesie výraznejšie zrážky. Pršať začne na našom území v sobotu nadránom a ustávať by mali zrážky až v pondelok ráno.

Najvýraznejšie zaprší v juhovýchodnej polovici územia. Na strednom Slovensku sa zrážkové úhrny za víkend budú pohybovať od 25 do 40 mm, ale na východe až do 60 mm.

Práve poloha tlakovej níže sa postará aj o veternejšie počasie. Vietor bude fúkať v nárazoch do 15 m/s, ale na krajnom západe a v oblasti Gemera a Košíc môže vietor v sobotu dosahovať rýchlosť aj okolo 20 m/s.

Pred nami je tak veľmi chladný a sychravý víkend. Pozitívom pre Vás môže byť to, že už od pondelka sa začne opäť otepľovať a ešte v prvej polovici týždňa sa teploty na juhu opäť vrátia k +30°C.