Víkend prinesie ochladenie a výrazné zrážky. V Tatrách a v Alpách opäť

- P.M.
Článok
Štvrtok bol v Európe extrémne teplý. Víkend do niektorých oblastí prinesie zmenu a zmena zasiahne aj naše územie. Príde ochladenie aj zrážky.

Cez Európu si to veľmi pomaly mieri smerom k východu studený front. Pred týmto frontálnym systémom vrcholil do východnej časti Európy veľmi teplý vzduch od juhu. Počas štvrtka sa teplota v Taliansku dostala až cez hranicu +40°C. Extrémne teplo bolo na Balkáne. V Chorvátsku teplota vystúpila takmer k +38°C a v Srbsku zlomili teploty hodnotu +39°C. Oteplenie sa však na našom území stalo minulosťou.

 

Ochladenie dorazilo v noci

Počas noci na piatok sa totiž nad západné Slovensko nasunul studený front. Ten bol zaujímavý tým, že nepriniesol zrážky, ale ochladenie prišlo. Tento front sa tu aj zabrzdí a ďalej na východ nepostúpi. Výraznejšie ochladenie však prinesie nasledujúci víkend, kedy sa nad našou oblasťou bude frontálny systém vlniť a bude oddeľovať studený vzduch, ktorý bude prúdiť do západnej polovice Európy a teplý vzduch, prúdiaci do juhovýchodnej časti.

 

Výraznejšie zrážky prídu v nedeľu

Počas soboty treba na našom území počítať s premenlivým charakterom počasia. Vyskytovať sa počas dňa môžu prehánky alebo aj búrky. Denné teploty sa vyšplhajú na +21 až +27°C, na juhu a východe ešte aj do +31°C.

V noci na nedeľu sa však na celom našom území výraznejšie rozprší a v upršanom duchu sa bude niesť aj nedeľa. Teploty už budú výrazne nižšie a pohybovať sa budú len od +14 do +20°C.

ANIMÁCIA: Zrážky dorazia počas víkendu, ale vyskytnú sa aj budúci týždeň

 

Začiatok týždňa naďalej chladnejší

Aj prvé dni nového týždňa sa budú niesť v chladnejšom duchu a počítať treba aj so zrážkami. Do našej oblasti bude prúdiť chladnejší a vlhší vzduch. Denné teploty sa budú udržiavať väčšinou do +20°C a nočné budú klesať až pod +10°C. Ochladenie sa prejaví opäť najmä v Alpách a v Tatrách, kde bude opäť snežiť.