Vlhký vzduch znižuje riziko infekcie novým koronavírusom

15.10.2020 o 15:00 - Veronika Salayová
  • Článok

Dobrou zbraňou proti šíreniu obávaného vírusu SARS-CoV-2 by mohol byť podľa vedcov vlhký vzduch. Najnovšie vedecké poznatky totiž naznačujú, že vyššia vlhkosť vzduchu v interiéri môže znížiť riziko šírenia tejto infekcie. 

Vlhký vzduch znižuje riziko infekcie novým koronavírusom
Ilustračné. Foto: Wetter.com

Vedci z centra RIKEN a japonskej univerzity v Kobe zistili, že vlhký vzduch v miestnosti znižuje riziko infekcie novým koronavírusom. Vedci porovnali množstvo kvapôčok  zachytených na tvári osoby, ktorá sedela 1,8 metra od kýchajúcej osoby, ktorá má potencionálne ochorenie Covid-19. 

Pri 90 %-nej vlhkosti vzduchu padalo na stôl vedľa kýchajúcej osoby oveľa viac kvapôčok, ako pri 30 %-nej vlhkosti, kedy kvapôčky plávali priestorom ďalej a dlhšie.

Vedci k týmto záverom dospeli vďaka simulácii pripravenej pomocou superpočítača Fugaku. Na základe štúdie prišli zo záverom, že riziko nákazy koronavírusom v suchých uzavretých miestnostiach počas zimných mesiacov môže byť väčšie. Použitie napríklad zvlhčovačov vzduchu preto môže výrazne pomôcť znížiť infekciu v uzavretých miestnostiach. 

K podobným záverom dospeli aj vedci z Nemecka a Indie, ktorí analyzovali 10 štúdií z celého sveta. Zistili, že pri nízkej vlhkosti vírus nielenže dlhšie zostáva vo vzduchu, ale ľahšie sa do tela dostane aj cez suchú sliznicu v ľudskom nose.

Vedci varovali, že blížiaca sa zima predstavuje zvýšené riziko pre veľký počet ľudí, ktorí bývajú vo vykurovaných miestnostiach, pretože kúrenie odvlhčuje vzduch.

Odporúča sa preto udržiavať relatívnu vlhkosť vzduchu v miestnosti medzi 40 až 60 %. 

Najnovšie správy