Vlna búrok len začala

- P.M.
Článok
Prvé vlny búrok prišli počas včerajšieho dňa a noci predovšetkým do severozápadnej polovice nášho územia. Dnes však už dorazia aj na ďalšie miesta.

Počasie v našej oblasti ovplyvňuje studený front. Ten je však špecifický tým, že sa vlní. Laicky tak môžeme povedať, že prakticky stojí, respektíve sa pohybuje cez našu oblasť veľmi pomaly. Na tomto zvlnenom studenom fronte vznikajú jednotlivé zrážkové a búrkové vlny. Front rozdeľuje dva sektory vzduchu. Chladnejší na severozápade od teplejšieho na juhovýchode. Výrazný teplotný gradient týchto vzduchových más tak frontu dodáva potrebnú silu a súčasne aj intenzitu.

Front priniesol niekoľko búrkových vĺn

Počas včerajšieho dňa nám tento front priniesol tri búrkové vlny a z nich môžete odhadnúť pomalosť postupu frontu. Prvá vlna búrok zasiahla česko-slovenské pohraničie počas včerajšieho rána a dopoludnia. Búrky sa vyskytli najmä na Považí a na Kysuciach.

Druhá, výraznejšia búrková vlna sa začala formovať nad Rakúskom a postúpila po 16:00 cez Záhorie, Považie a Ponitrie smerom nad Kysuce a Oravu. Tretia búrková vlna začala vznikať vo večerných hodinách nad Rakúskom a Maďarskom a počas noci začala postupovať cez Podunajskú nížinu nad Pohronie a zanikla v oblasti Horehronia a Liptova.

Na čele búrok sa vyskytoval shelf cloud. Ide o príznačný druh oblaku, ktorý sa vyskytuje vždy pred príchodom búrky, resp. na jej čele v nižších výškach. Po príchode nad dané územie možno pozorovať zosilnenie vetra a výrazné zrážky. Včera ho bolo možné pozorovať na viacerých miestach.

Búrky priniesli aj intenzívne zrážky

Včerajšie búrky prinášali silný vietor. Ten v oblasti Partizánskeho dokonca vyvracal aj stromy. Plošnejšie sa však vyskytoval výdatný dážď. Najviac zrážok spadlo pri nočných búrkach v okolí Žiliny a to takmer 40 mm. V severozápadnej časti Slovenska, kde sa vyskytovali spomínané búrky spadlo v priemere okolo 20 mm a udreli desiatky tisíc bleskov.

Dnes nás čakajú ďalšie búrkové vlny

Zvlnený studený front prinesie počas dnešného dňa ďalšie vlny búrok. Už popoludní sa búrky môžu vyskytovať na severe a východe Slovenska. Búrky by tu však mali byť zväčša izolované v rámci horských polôh. Sprevádzané by mali byť prívalovými zrážkami a v jadrách búrok ojedinele aj krúpami.

Oveľa výraznejšie búrky by mali prísť v priebehu podvečera a počas noci. Búrky sa opäť budú presúvať z Rakúska a Maďarska a tentokrát už priamo cez centrálne oblasti nášho územia. V priebehu noci by sa potom mali dostať až nad východné Slovensko. Najintenzívnejšie by mali byť búrky v oblastiach, kde sa počas noci nevyskytli, teda na juhu západného a stredného Slovenska a na východe.

Najnebezpečnejším sprievodným javom bude opäť prívalový dážď, ktorý môže byť lokálne aj výdatnejší a priniesť môže až do 50 mm zrážok.

Búrok sa nezbavíme ani počas štvrtka. Ďalšie vlny by sa mali vyskytovať najmä na východe a od západu sa začne vyčasovať.