Vlna sneženia mieri cez Európu na Slovensko. Ku nám príde ráno

02.12.2020 o 16:24 - Peter Minárik
  • Článok

Sneženie už zasypáva Chorvátsko, či Slovinsko. Výrazné zrážky mieria aj na naše územie. Na naše územie by mali zrážky doraziť v ranných hodinách a postupne počasie na Slovensku začne spôsobovať celkom výrazné problémy.

Vlna sneženia mieri cez Európu na Slovensko. Ku nám príde ráno

Európu čaká nepriaznivé zimné počasie, ktoré už v týchto chvíľach začína spôsobovať prvé problémy a to predovšetkým v oblasti Jadranu. Problémy neobídu ani naše územie a mali by začať v ranných hodinách.

Z Jadranu totiž postupuje do našej oblasti teplý front. Problémom je však to, že tento teplý front prichádza do chladného vzduchu, ktorý k nám uplynulé dni prúdil. Zrážky tak začínajú najskôr vypadávať vo forme snehu. Prvé problémy spôsobuje sneženie v Chorvátsku, kde je väčšina ciest na severe krajiny pod vrstvou čerstvého snehu.

V priebehu nadchádzajúcich hodín sa očakávajú problémy aj v ďalších európskych krajinách. Pred snežením, či mrznúcim dažďom platia varovania v Chorvátsku, v Slovinsku, v Rakúsku, v Maďarsku, či v susednej Českej republike.

Aktuálne predpovede numerických modelov počítajú s tým, že sneženie by sa malo vyskytovať predovšetkým západne od nás. Nad naše územie už totiž bude zatekať teplejší vzduch. Do zajtrajšieho večera môže v nižších polohách Rakúska, Slovinska, Česka, či Maďarska napadnúť od 5 až do 20 cm snehu. Na mape si môžete pozrieť očakávanú snehovú pokrývku do zajtrajšieho večera.

Očakávaná snehová pokrývka do zajtrajšieho večera
Očakávaná snehová pokrývka do zajtrajšieho večera

Sneženie sa očakáva aj v takej Viedni, no problémy neobídu ani naše územie. Na Slovensku by malo začať snežiť v skorých ranných hodinách a sneženie sa začne rozširovať od juhozápadu.

Počítajte s tým, že ranné cesty v okolí Bratislavy, západného Slovenska, či v oblasti Záhoria budú šmykľavé a pod vrstvou čerstvého snehu. Čaká nás tak príchod prvej snehovej nádielky.

Tá však nebude mať dlhú trvácnosť. Pomerne rýchlo sa totiž nad naše územie začne dostávať vo výškach teplejší vzduch, v dôsledku čoho sa skupenstvo zrážok začne zo snehových meniť na kvapalné a to bude pomerne veľký problém.

V nižších vrstvách sa totiž stále bude nachádzať studený vzduch a teploty by sa mohli udržiavať aj pod bodom mrazu. Ako vidieť na animácii, kde modrá farba reprezentuje sneh, červená mrznúci dážď a zelená dážď, tak Slovensko čaká pomerne výrazný mrznúci dážď.

Ten by mal zasiahnuť predovšetkým východnú časť západného Slovenska a stredné Slovensko. Veľmi pomaly by mali zrážky prechádzať do kvapalného skupenstva.

Zajtra ráno tak očakávajte od západu príchod snehových zrážok, ktoré sa postupne v nižších polohách zmenia na mrznúci dážď, či dážď, pri ktorom sa bude vytvárať pomerne silná poľadovica. Na cestách si tak treba dávať veľký pozor. Detailnejšie informácie o situácii v jednotlivých okresoch Slovenska si pozrite TU.

Najnovšie správy