Vo Francúzsku dnes očakávajú silné búrky. Hrozia tornáda

14.10.2019 o 11:16 - Ľubomír Franko
  • Článok

Mimoriadne nepriaznivá situácia sa dnes očakáva v oblasti Pyrenejí a na juhu Francúzska. Hrozia tam veľmi silné búrky, ktoré môžu priniesť prívalové zrážky, krupobitie a tornáda.

Vo Francúzsku dnes očakávajú silné búrky. Hrozia tornáda

Do oblasti Portugalska, severného Španielska a južného Francúzska momentálne prúdi veľmi teplý a vlhký vzduch od juhu. Zároveň sa tam ale približuje studený front od západu, ktorý prinesie výrazné búrky.

Búrky by sa mali tvoriť už v priebehu dnešného popoludnia, spočiatku na severe Portugalska, postupne by sa mali presunúť do oblasti Pyrenejí. 

Vo večerných hodinách by sa mali intenzívne búrky presúvať spolu s frontom cez juh Francúzska ďalej na východ, do oblasti Stredozemného mora. 

Predpoveď búrok podľa ESTOFEX
Predpoveď búrok podľa ESTOFEX

Búrky sa budú tvoriť vo výraznom strihu vetra a preto budú aj veľmi nebezpečné. Očakáva sa výskyt výraznejšieho krupobitia, najnebezpečnejší však bude silný nárazový vietor.

Búrky môžu priniesť nárazy vetra aj väčšie ako 25 m/s. Dôvodom bude silný vietor v stredných hladinách ovzdušia v kombinácii s konvektívnym vetrom. Vylúčený nie je ani výskyt tornád.

Nepriaznivé počasie by malo v oblasti ustávať zajtra večer. Dovtedy zasiahnu búrky mnohé oblasti. 

Najnovšie správy