Vo Francúzsku namerali +41 °C. Môže za to exhurikán Danielle

18.09.2022 o 07:05 - Veronika Sádovská

Teplé a slnečné počasie je u nás zatiaľ v nedohľadne. Vo Francúzsku majú však opačný problém, extrémne horúčavy s teplotami +40 °C.

Vo Francúzsku namerali +41 °C. Môže za to exhurikán Danielle
Stred exhurikánu Dnaielle neďaleko Španielského pobrežia, zdroj: NASA

V Západnej Európe a na Pyrenejskom polostrove majú úplne opačný problém s počasím ako u nás. Vládne tam tropické teplo a sucho.

Najvyššiu teplotu namerali vo Francúzsku, až +41 °C. Podobne teplo bolo aj v Španielsku, okolo +40 °C až +41 °C a o niečo menej namerali v Portugalsku, kde najvyššia teplota vystúpila na +39 °C.

Za prílevom takýchto tropických teplôt je horúci saharský vzduch, ktorý prúdi na juhozápad nášho kontinentu.

Najprv sa do týchto krajín dostal vplyvom tlakovej výše, ktorá mala stred priamo nad Pyrenejským polostrovom. Meteorológovia ju pomenovali Roland.

Neskôr sa tento vzduch dostal ďalej medzi touto tlakovou výšou a tlakovou nížou, ktorá vznikla z exhurikánu Danielle. Vplyv tohto hurikánu pocítili aj hlbšie vo vnútrozemí Európy v podobe silnej tlakovej níže a oblačnosti.

Vo Francúzsku tak vlna tropických horúčav vyvrcholila včera. Na mnohých miestach padali aj septembrové teplotné rekordy. Ešte sa v celom Francúzsku nestalo, aby v septembri bolo +40,7 °C, čo sa včera podarilo.

Okrem horúčav tento horúci vzduch priniesol aj veľké sucho. Hasiči hlavne vo Francúzsku bojujú s lesnými požiarmi, ktoré sa rozšírili už aj do obývaných oblastí.

Teploty by ale mali už začať klesať a snáď sa k nim pridruží aj očakávaný dážď. Tropickému počasiu na začiatku jesene by už malo odzvoniť.