Vo Francúzsku padali až 8 cm krúpy. Poškodili tisícky áut a cez 250 domov

23.05.2022 o 14:28 - Dominik Cenkner

Silné búrky zasiahli od včerajšieho neskorého popoludnia až do nočných hodín viaceré francúzske oblasti. Najkritickejšia situácia nastala v departmente Deux-Sèvres, kde padali krúpy s priemerom takmer 10 centimetrov.

Vo Francúzsku padali až 8 cm krúpy. Poškodili tisícky áut a cez 250 domov
Obrovské krúpy padali pre supercelách, ktoré v nedeľu zasiahli viaceré francúzske regióny, zdroj: facebook.com/@meteocentreisere

Búrky, ktoré v uplynulých hodinách zasiahli Francúzsko, boli sprevádzané aj výraznou bleskovou aktivitou. V priebehu 24 hodín zaznamenali detekcie bleskov takmer 50 000 výbojov.

V stredozápadnej časti krajiny bolo pozorovaných niekoľko búrkových superciel, z ktorých jedna bola mimoriadne silná. Išlo najmä o tú, ktorá sa vytvorila v Deux-Sèvres a tvrdo zasiahla región Niort.

Supercela sa rýchlo presunula na východ a zasiahla oblasť Poitiers. Potom sa dostala na juh regiónu Centre, zasiahla Indre a najmä oblasť v okolí mesta Chateauroux a v noci ukončila svoju cestu v Burgundsku.

Pri prechode tohto supercelárneho búrkového systému bolo pozorované výrazné krupobitie s obrovskými krúpami, ktoré dosahovali priemer 5 až 8 cm. Tie spôsobili obrovské škody.

Krúpy pri včerajších supercelárnych búrkach vo Francúzsku, zdroj: facebook.com/@meteocentreisere
Krúpy pri včerajších supercelárnych búrkach vo Francúzsku, zdroj: facebook.com/@meteocentreisere

Krúpy ničili domy i autá

Obzvlášť silne boli zasiahnuté oblasti Niort a Chateauroux. Najmä v Chateauroux utrpelo centrum mesta veľké škody, a to na strechách domov.

Vo viacerých ostali obrovské diery, čo spôsobilo zatekanie vody dovnútra. Svoje si odniesli aj autá, v ktorých takisto našli ich majitelia množstvo dier, nehovoriac o rozbitých čelných sklách.

Hasiči kvôli poškodeným strechám, spadnutým stromom na cestách a pretrhnutým elektrickým káblom vykonali 200 zásahov v departementoch Indre a Cher. Niekoľko domov zostalo bez elektriny.

V meste Chateauroux bolo poškodených tisíc áut a okolo 250 domov. V štvrti Grands-Champs boli postihnuté tri štvrtiny domov. Krupobitie zranilo najmenej štyri osoby, ale našťastie žiadnu vážne.