Vo vesmíre došlo takmer k zrážke satelitu s raketou. Od seba boli pár metrov

16.10.2020 o 18:02 - Peter Minárik
  • Článok

V nočných hodinách došlo na obežnej dráhe Zeme k zaujímavému a pomerne k obávanému incidentu Takmer sa zrazili dve vesmírne telesá, ktoré nakoniec preleteli od seba vo vzdialenosti pár metrov.

Vo vesmíre došlo takmer k zrážke satelitu s raketou. Od seba boli pár metrov
zdroj: LeoLabs

V nočných hodinách došlo nad Antarktídou takmer k zrážke dvoch vesmírnych telies. Na vzdialenosť pár metrov sa priblížil nefunkčný ruský satelit s pozostatkami čínskej rakety.

Odborníci z LeoLabs pozorne skúmali možný incident. O hroziacej zrážke informovali ešte v stredu. Starý ruský satelit sa mohol zraziť s čínskou raketou. Pôvodne sa očakávalo, že sa minú vo vzdialenosti menšej ako 25 metrov a pravdepodobnosť zrážky bola okolo 20 %.

simulácia možného stretu, zdroj: LeoLabs
simulácia možného stretu, zdroj: LeoLabs

Až niekoľko hodín pred potencionálnym stretom týchto dvoch telies bolo jasné, že sa zrejme nezrazia. Očakával sa prelet vo vzdialenosti 25 metrov, ktorý sa tak upresnil, no odhadovaná nepresnosť predikcie bola +-18 metrov. 

Udalosti sa prisudzovala vysoká priorita, nakoľko potencionálna zrážka mohla vyprodukovať desiatky tisíc úlomkov, ktorých celková váha by mohla dosiahnuť až 2800 kg.

K potencionálnemu stretu mohlo dôjsť len vo výške 991 km. K zrážky síce nedošlo, no aj táto udalosť upozornila na čoraz väčší problém s vesmírnym odpadom, ktorého z roka na rok pribúda.

Na akú vzdialenosť sa tieto dve vesmírne telesá reálne priblížili zatiaľ nie je jasné. LeoLabs by mal o incidentne informovať počas najbližších dní.

Najnovšie správy