Vo Vysokých Tatrách pátrali po turistoch. Akcia dopadla úspešne

28.12.2019 o 18:19 - Ľ.F.
  • Článok

Skupina turistov dnes vo Vysokých Tatrách podcenila počasie. V extrémnych poveternostných podmienkach boli nútení zavolať na tiesňovú linku, kde požiadali o pomoc horských záchranárov. 

Vo Vysokých Tatrách pátrali po turistoch. Akcia dopadla úspešne

Dnes dopoludnia sa na tiesňovú linku HZS „18 300“ so žiadosťou o pomoc obrátila 4 - členná skupina slovenských turistov. Mali v úmysle vystúpiť na Chatu pod Soliskom. Počas výstupu popod 6 - sedačkovú lanovku na zjazdovke „Furkota“ však v silnom vetre, hmle a snežení stratili orientáciu a zišli do Furkotskej doliny.

Aj napriek takmer nulovej viditeľnosti sa im podarilo dostať až k razcestníku na Škutnastej poľane, odkiaľ už privolali pomoc. Po náročnom brodení v hlbokom snehu cez kosodrevinu boli značne vyčerpaní a v extrémnych poveternostných podmienkach bolo pre nich nemožné sa zorientovať.

Na pomoc im odišli záchranári HZS z Oblastného strediska Vysoké Tatry. Keďže kvôli vetru bola sedačková lanovka na Solisko mimo prevádzky, na Chatu pod Soliskom ich vyviezli pracovníci strediska na snežnom pásovom vozidle. Odtiaľ už pokračovali k postihnutým pešo. Po vyšetrení a zateplení trojicu dospelých a jedno 8 – ročné dieťa horskí záchranári odprevadili na Chatu pod Soliskom. Odtiaľ boli všetci opäť snežným pásovým vozidlom zvezení na Štrbské Pleso, odkiaľ už turisti pokračovali samostatne.

Na horách dnes panovali veľmi nepriaznivé podmienky. Okrem hustého sneženia fúkal v Tatrách aj silný nárazový vietor. Najsilnejší bol práve dopoludnia, kedy nárazy dosahovali rýchlosť aj okolo 100 km/h. 

zdroj: HZS

Najnovšie správy