Voda už vytápa domy a zaplavuje cesty. Pršať bude naďalej

22.05.2019 o 16:00 - P.M.
Článok

V oblasti severného Slovenska spôsobujú zrážky prvé komplikácie. Zrážky prechodne ustali, no len dočasne. Popoludní hrozia búrky a postupne sa pridá ďalšia vlna dažďa.

Voda už vytápa domy a zaplavuje cesty. Pršať bude naďalej

Situácia na našom území sa začína komplikovať z hodiny na hodinu. Voda po výdatných zrážkach už začína spôsobovať prvé komplikácie. Polícia musela uzavrieť hlavný cestný ťah v Žiline, keďže voda zaplavila známy ,,slimák,, pri Budatíne.

Problémy hlásia aj z obce Kotešová pri Bytči, kde podľa portálu Žilinak.sk zasahujú hasiči, ktorí pomáhajú odčerpávať vodu z vytopených domov. 

Spadli desiatky milimetrov zrážok

Video nájdete aj na našom Youtube kanály. Odoberajte nás a nič Vám neujde

Za uplynulých 24 hodín spadlo na našom území najviac zrážok v oblasti severozápadného Slovenska. Najviac zrážok spadlo na Kysuciach a na Turci, no nezaostáva ani západné Slovensko, kde prší predovšetkým v oblasti Malých Karpát. Najviac zrážok za uplynulých 24 hodín obdržali tieto lokality.

  • Skalité /Kysuce/ 57,7 mm
  • Martinské hole 54,4 mm
  • Turany / Turiec/ 53,4 mm
  • Modra 52,9 mm
  • Horný Vadičov /Kysuce/ 47,2 mm
zaznamenané zrážky za 24 hodín, zdroj: SHMÚ
zaznamenané zrážky za 24 hodín, zdroj: SHMÚ

Na severe sa blížia vodné toky k 3. SPA

Výrazne stúpajú hladiny tokov prakticky vo všetkých oblastiach, kde prší. Najvážnejšia situácia vyzerala byť na horných Kysuciach, kde už neskoro večer mali vodné toky dosiahnuť 3. povodňový stupeň. Tento povodňový stupeň sa však odkladá o niekoľko hodín. 

Na Kysuciach totiž na pár hodín prestalo pršať, čo postačí na to, aby toky výraznejšie klesli, no popoludní hrozia búrky a večer dorazí ďalšia vlna výdatného dažďa a tak sa očakáva, že v skorých ranných hodinách dosiahnu vodné toky úroveň 3. povodňového stupňa.

očakávaný vývoj na Kysuci v Čadci, zdroj: SHMÚ
očakávaný vývoj na Kysuci v Čadci, zdroj: SHMÚ

Medzičasom zrážky ustali v Rakúsku a v Nemecku a tak hladina Dunaja bude nižšia ako sa očakávalo. Na našom území by nemala hladina prekročiť úroveň 1. povodňového stupňa.

Pršať bude naďalej

Až do dnešnej polnoci sa výdatnejšie zrážky očakávajú v oblasti západného Slovenska, kde môže napršať ďalších 15 až 30 mm zrážok. Tieto zrážky dopomôžu k ďalšiemu nárastu vodných tokov aj na západe krajiny.

očakávané zrážky do piatkového poludnia
očakávané zrážky do piatkového poludnia

Medzičasom do večera treba na severe a východe počítať s prehánkami a s búrkami, ktoré budú prechodne dvíhať hladiny vodných tokov. Výdatnejšie zrážky dorazia v noci a trvať by mali až do piatkového poludnia.

Až do piatka je tak riziko stúpajúcich vodných tokov. 

Najnovšie správy