Voda zaplavila aj rómske osady. Obyvatelia ďakujú záchranárom za pomoc

17.10.2020 o 19:18 - Dominik Cenkner
  • Článok

Slovensko v uplynulých dňoch potrápili intenzívne zrážky, ktoré na viacerých miestach spôsobili lokálne povodne. Aj keď dážď pomaly ustáva, situácia stále nie je pokojná. Najhoršia je v okolí rómskych osád, kde musia riešiť hneď niekoľko problémov.

Voda zaplavila aj rómske osady. Obyvatelia ďakujú záchranárom za pomoc
Záplavy v obci Richnava, Foto: Terézia Gumanová Cenká

Ešte aj počas dnešného dňa dosahovalo viacero hladín 1. aj 2. stupeň povodňovej aktivity. Kvôli stúpajúcej rieke Morava platí na niektorých staniciach na západe dokonca 3. SPA. Najhoršie by však malo byť už za nami.

Zrážky už v týchto chvíľach ustávajú. Počas dnešného dňa však už našťastie veľmi intenzívne aj tak neboli. 24-hodinové úhrny sa pohybujú zväčša do 10 mm, len na severovýchode Slovenska lokálne napršalo cez 15 mm zrážok.

To však znamená, že obyvatelia zasiahnutých oblastí budú mať teraz plné ruky práce s odstraňovaním následkov. Najviac práce budú mať zrejme na tých miestach, kde voda zaplavila rómske osady, alebo sa prehnala blízko nich. Živel totiž naniesol veľké množstvo odpadu, ktorý bude treba odpratať.

Na Spiši dokonca museli riešiť aj situáciu, že doposiaľ neznámy páchateľ zrejme nožom prerezal požičané vaky, ktoré mali zabrániť tomu, aby sa voda dostala do obydlí. Zatiaľ nie je jasné, kto sa k takýmto krokom odhodlal, miestni však takéto činy ihneď odsúdili. Zároveň vyjadrili vďaku všetkým, ktorí im podali pomocnú ruku. Kvôli činom jednotlivca, tak musia pykať všetci ostatní, ktorí si pomoc vážia.

Pomoc budú zrejme potrebovať aj v rómskej osade v Richnave. Tam sa podmočený svah zosúva na domy. Útechou pre všetkých môže byť aspoň skutočnosť, že zrážky by mali od zajtrajšieho dňa konečne ustať na celom území Slovenska.

Najnovšie správy