Voda zaplavuje Slovensko. Povodňová situácia sa zhoršuje

14.10.2020 o 12:35 - Veronika Salayová
  • Článok

Na Slovensku výdatne prší už niekoľko dní. Množstvo zrážok sa podpisuje najmä na stúpaní hladín vodných tokov, ktoré sa vybriežďujú, a dažde spôsobujú aj mnohé záplavy. Situácia je na Slovensku vážna. 

Voda zaplavuje Slovensko. Povodňová situácia sa zhoršuje
Zvolenská Slatina. Foto: HaZZ

Hlboká tlaková níž so stredom nad južným Poľskom prináša aj počas dnešného dňa zrážky, ktoré prispievajú k pretrvaniu povodňovej situácie. Niekoľkodňové silné dažde sa vo viacerých slovenských okresoch výrazne podpísali pod zvýšenie hladín riek a neprejazdnosť niektorých úsekov ciest.

Najkritickejšia situácia je podľa Správy ciest Košického samosprávneho kraja (KSK) na Spiši. V noci sa asi na 100-metrovom úseku vylial potok medzi obcami Veľký Folkmar a Kojšov, takže do tejto koncovej obce bol znemožnený prístup pre autá. Kritický úsek je podľa KSK aj medzi Gelnicou a Prakovcami, kde voda odmyla časť cesty v dĺžke približne 10 metrov.

Rieka Hnilec sa v Gelnickom okrese vyliala na viacerých miestach, a to aj v meste Gelnica pred hypermarketom, pričom cestu museli uzavrieť. K vybreženiu Hnilca došlo aj na ceste z Gelnice v smere na Jaklovce. Na rieke Hnilec bol vyhlásený 3. SPA.

Silný dážď sa podpísal aj pod zaliatie dlhodobej obchádzkovej trasy medzi Kysakom a Veľkou Lodinou, v Košickom okrese, vedúcej cez osadu Sopotnica. Rieka Hornád zaplavila extravilán obce Kysak a k zaplaveniu cesty došlo aj v úseku Trebejov – Družstevná pri Hornáde, kde je úsek cesty aktuálne neprejazdný.

Najvyšší úhrn zrážok na východnom Slovensku, a to 74,7 mm, bol nameraný v zrážkomernej stanici Košická Belá.  Podobne vysoké úhrny nad 60 milimetrov boli zaznamenané aj v staniciach Smolník, Kojšovská Hoľa, Štós a Medzev. 

Veľmi vážna je aj aktuálna povodňová situácia na Slovensku v povodí riek Hornád a Bodva. Rovnako aj vodný tok rieky Slatina na strednom Slovensku sa vylial z koryta na poľnohospodársku pôdu. Pre vysokú hladinu vodného toku Slatina sa zdvihla aj hladina toku Rybný potok, čo spôsobilo vyliatie vody z brehov a zaplavilo aj niekoľko rodinných domov. Aj tu platí 3. SPA. 

Hasiči musia kvôli zhoršujúcej sa povodňovej situácii pristúpiť aj k evakuácii. Profesionálni a dobrovoľní hasiči v týchto chvíľach evakuujú ľudí z niekoľkých rodinných a bytových domov na Hornádskej ulici v Krompachoch v súvislosti s prívalovým dažďom.

Počas dnešného neskorého večera a nočných hodín očakáva ustávanie zrážok na väčšine územia Slovenska. Hladiny v horných častiach väčšiny zasiahnutých tokov by mali kulminovať vo večerných a nočných hodinách, s následnými poklesmi počas štvrtka, informuje SHMÚ. V stredných a najmä dolných častiach tokov treba podľa ústavu počítať s dotekaním.

Najnovšie správy