Vulkanológovia varujú. Na Islande môže vybuchnúť sopka

31.01.2020 o 19:01 - Ľubomír Franko
  • Článok

V okolí sopky na juhozápade Islandu namerali zvýšenú seizmickú aktivitu. Odborníci hovoria, že existuje možnosť sopečnej erupcie. 

Vulkanológovia varujú. Na Islande môže vybuchnúť sopka
Kúpele modra lagúna a sopka Þorbjörn, foto: mbl.is/Kristinn Magnússon

Zvýšenú seizmickú aktivitu namerali v oblasti sopky Þorbjörn, ktorá sa nachádza severne od mesta Grindavík. Podľa Islandského vulkanologického úrad došlo k niekoľkým desiatkam zemetrasení s magnitúdou 3 a menej. 

Satelitné merania z družice Sentinel-1 pomocou pokročilých metód radarovej interferencie namerali vzostup povrchu sopky a jej okolia o 10 až 20 milimetrov. 

Následkom týchto zistení bol štatút sopky Þorbjörn zvýšený zo zeleného na žltý. Tento stupeň predstavuje stav zvýšeného nepokoja v porovnaní s predchádzajúcim stavom.

Status sopky bol zvýšený na žltý
Status sopky bol zvýšený na žltý

Vedci predpokladajú viaceré scenáre. Môže ísť o hromadenie magmy pod povrchom, čo by viedlo k efuzívnej erupcii. Ide o kvázi pokojnú erupciu, pri ktorej vyteká láva. Keďže sa sopka nachádza na aktívnom tektonickom zlome, môže byť vzostup spôsobený takisto vysokým stresom medzi dvoma tektonickými platňami.

V tomto prípade by nedošlo k sopečnej erupcii, no existuje možnosť že dôjde k silnému zemetraseniu s magnitúdou aj väčšou ako 6.

Celá spomínaná aktívna oblasť sa nachádza len neďaleko Reykjavíku. Prípadná erupcia či zemetrasenie by mohli mať priamy vplyv na obyvateľov hlavného mesta.

Ohrozené by boli aj kúpele Modrá lagúna, ktoré sa nachádzajú v bezprostrednej blízkosti sopky. Kúpele navštívi ročne viac ako 1 milión turistov. 

Najnovšie správy