Výbuch indonézskej sopky si vyžiadal najmenej jednu obeť a desiatky zranených

04.12.2021 o 17:19 - Dominik Cenkner

Na východe najľudnatejšieho indonézskeho ostrova Jáva dnes vybuchla sopka Semeru. Vychrlila mohutný oblak tmavého dymu a popola. Tisíce ľudí sa tak muselo dať na útek.

Výbuch indonézskej sopky si vyžiadal najmenej jednu obeť a desiatky zranených
Výbuch sopky v Indonézii, zdroj: worldakkam.com

Podľa dostupných informácií, doposiaľ miestne úrady evidujú minimálne jednu obeť. Štyri desiatky ľudí utrpelo zranenia, najmä popáleniny.

K erupcii došlo okolo 9. hodiny ráno. Zo záberov, ktoré kolujú sociálnymi sieťami je vidno, ako miestni utekajú pred mohutným mrakom popola.

Šéf okresu Lumajang Thoriqul Haq uviedol, že priľahlé dediny zahalila temnota. Niekoľko stoviek ľudí sa muselo presunúť do dočasných prístreškov či do iných okresov.

Erupciu navyše sprevádzala silná búrka. Dážď spolu s tlejúcimi troskami a lávou vytvoril husté bahno, ktoré prerušilo dopravné spojenie medzi dvoma dedinami a sťažilo evakuáciu.

Indonézia je posiata sopkami

Sopka Semeru doposiaľ neochromila leteckú dopravu. Vo vyhlásení to uviedol letový dispečing AirNav Indonesia.

Semera je najvyšší vulkán na Jáve. Naposledy vybuchol v januári, erupcia sa vtedy obišla bez obetí na životoch.

V Indonézii, kde žije cez 270 miliónov obyvateľov, je takmer 130 aktívnych sopiek. Táto oblasť je súčasťou takzvaného ohnivého kruhu.

Ide o pás okolo zlomových línií v Tichom oceáne. V tejto oblasti dochádza k častým výskytom zemetrasení a sopečných erupcií.